به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه خبری «نیوز» استرالیا، این طرح ابتکاری برای یافتن راه هایی برای کاهش استفاده از منابع آبی در شرایطی در اسن کشور به اجرا درمی‌آید که تغییرات آب و هوایی و روند رو به رشد جمعیت، موجب افزایش مصرف آب شده و دولت با مشکل مدیریت منابع آب روبه‌رو می باشد.

‎بر اساس این طرح، افراد واجد شرایط اقامت در اماکن دولتی در بخش‌هایی از این ایالت تا ژوئن وقت دارند که برای دریافت ماشین لباسشویی جدید تقاضا بدهند. افرادی که با درخواست‌شان موافقت شود، یک ماشین لباسشویی درب از جلو دریافت می‌کنند که بسته به اندازه دستگاه، ۱۵۰، ۲۰۰ یا ۲۵۰ دلار قیمت خواهد داشت. این مبلغ شامل خود دستگاه، ارسال، نصب و همچنین حمل و بازیافت دستگاه ماشین لباسشویی قدیمی می‌شود.

‎دولت مدعی است که این برنامه می‌تواند سالانه تا ۲۴۵ دلار از هزینه قبض مصرفی اب خانوارها را کاهش دهد.

«کوین اندرسون» وزیر آب نیوساوت‌ولز در گفتگو با خبرنگاران گفت اجرای این طرح می‌تواند به ازای هر دستگاه جایگزین شده، موجب صرفه‌جویی سالانه ۲۵ هزار لیتر آب شود.

‎هزینه اجرای این پروژه نزدیک به ۲٫۵ میلیون دلار برآورد شده که ۱٫۴۵ میلیون دلار آن را دولت، یک میلیون دلار را سازمان آب سیدنی و ۱۴۰ هزار دلار را سازمان آب هانتر تامین می‌کنند.

دعوت به مناقصه جایگزینی ماشین‌لباسشویی‌های درب از بالا یا ماشین‌های جدید درب از جلو، در اواخر فوریه انجام شد و فروشگاه‌های زنجیره‌ای «گود گایز» (The Good Guys) با برنده شدن در این مناقصه، تامین ۳ هزار دستگاه ماشین لباسشویی جدید را متعهد شده است.

‎ارزان‌ترین ماشین‌های لباسشویی درب از جلو در این فروشگاه‌ها ۴۹۹ دلار و گران‌ترین‌شان ۵ هزار دلار قیمت دارند.