به گزارش ایرنا معاون اجرایی رئیس جمهور یکشنبه طرح جامع تصفیه خانه فاضلاب آبادان را مورد بازدید قرار داد و در این بازدید بر تسریع در روند احداث این پروژه تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز در این بازدید گفت: این تصفیه خانه هم اکنون به ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده که تا تیرماه سال ۱۴۰۱ بهره برداری و وارد مدار خواهد شد.

محمدرضا کرمی‌نژاد افزود: همچنین برای توسعه و بهسازی شبکه فاضلاب در شهر آبادان قرارداد پنج هزار میلیارد ریالی با پیمانکار منعقد شده که بزودی عمیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی اظهار داشت: اجرای تصفیه خانه در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام و ماهشهر طی قراردادی سه جانبه با مشارکت یک شرکت چینی یکم خرداد سال ۹۴ امضا و روند احداث این طرح ها با ۴۶ میلیون یورو فاینانس آغاز و قرار بود تا سال ۱۳۹۷ تکمیل شود که تاکنون به دلایلی این موضوع محقق نشد.

کرمی بیان کرد: عملیات تکمیل احداث پنج تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام و ماهشهر که از سال ۹۷ با پیشرفت ۷۱ درصدی متوقف شده بود آغاز شده که در بهمن ماه تصفیه خانه شادگان به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: ظرفیت این تصفیه خانه‌ها در فاز اول ۲۲۹ هزار مترمکعب در شبانه روز است که با اجرای فاز دوم این ظرفیت به ۳۰۰ هزار مترکعب در شبانه روز افزایش می یابد.

وی مهمترین دلیل در تاخیر اجرای تصفیه خانه و شبکه فاضلاب در شهرستان‌های استان خوزستان را تخصیص اعتبارات اندک در سال‌های اخیر دانست و افزود: طرح‌های تصفیه خانه هزینه‌های بسیار زیادی نیاز دارند و این در حالی است که در سال‌های اخیر بودجه تخصیصی به این طرح‌ها بسیار ناچیز بوده است.

وی اظهار داشت: در سال جاری ۱۴ هزار میلیارد ریال پروژه ماده ۵۶ در استان خوزستان تعریف شده ولی برای اجرای آن نیاز است سازمان برنامه و بودجه تضمین نامه را به بانک‌ها صادر کند تا شاهد آغاز پروژه‌های فاضلاب در این استان باشیم.

به گزارش ایرنا بازدید از بیمارستان در حال ساخت قلب خرمشهر و بیمارستان جدیدالاحداث آیت‌اله طالقانی آبادان، تصفیه خانه فاضلاب آبادان و فاز ۲ پالایشگاه این شهر از برنامه‌های سفر معاون اجرایی رئیس جمهور به منطقه آزاد اروند است.