به گزارش سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی فرمانداری تفت، محمد دهشیری در نشست بررسی مشکلات تأمین آب شهرستان افزود: در حال حاضر اولویت مسوولان شهرستان تأمین آب شرب و بهداشت است که تاکنون جلسات متعددی در حوزه آب برگزار شده و تصمیماتی در راستای تأمین آب شرب و بهداشت مردم در نقاط مختلف شهری و روستایی اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: یکی از چالش‌های مهم در حوزه تأمین آب مناطق شهری و روستایی، استفاده ناصحیح برخی از مشترکان از آب برای آبیاری باغچه منازل یا استفاده در بخش کشاورزی است که در این زمینه برخورد قانونی با مشترکین پرمصرف در دستور کار قرار دارد.

فرماندار تفت ضمن سپاس از همکاری ارزشمند بهره‌برداران چاه‌های آب کشاورزی در شهر تفت در مواقع اوج مصرف، گفت: سعی شده امکان استفاده از آب چاه‌های کشاورزی در شهر تفت برای استفاده آب شرب و بهداشت مردم شهر تفت فراهم شود و بهره‌برداران چاه‌های آب کشاورزی نیز در این زمینه همکاری قابل‌تقدیری داشته‌اند.

وی اضافه کرد: مخزن ذخیره آب در نزدیکی کمربندی یزد- تفت به مدار شبکه مخازن شهر تفت اضافه‌شده و همچنین عملیات عمرانی اتصال چاه آب حفر شده در منطقه سرده به مخزن ذخیره آب نیز در دست اقدام است.

دهشیری با بیان اینکه شرایط سال آبی مطلوب نیست، تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و همچنین با همکاری مردم عزیز و صرفه‌جویی، از این مشکل عبور کنیم.

وی ادامه داد: لازم است به شیوه های متعدد وضعیت آب در نقاط مختلف شهرستان به اطلاع مردم رسانده شود تا مردم با آگاهی از شرایط موجود، صرفه‌جویی در مصرف آب را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهند.

فرماندار تفت اظهار داشت: روزانه گزارش وضعیت مخازن شهر تفت و وضعیت آب‌رسانی روستایی به فرمانداری ارسال می‌شود و تصمیمات و پیگیری‌های لازم برای جلوگیری از مشکلات آبی در نقاط مختلف شهرستان در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اقدامات مدیران دولت سیزدهم در استان یزد پیگیری مسئله تأمین آب است، افزود:  استاندار یزد نیز تاکنون پیگیری‌های زیادی در حوزه آب در سطح ملی انجام داده‌اند و تصمیمات خوبی نیز در این زمینه اتخاذشده که امیدواریم به دنبال خشک‌سالی‌های قابل‌توجه، شهرستان تفت نیز به نحو مطلوب از نتایج این تصمیمات بهره‌مند شود.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری تفت در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.