محمد سهرابی دوشنبه در مراسم آغاز عملیات و کلنگ‌زنی طرح‌های آب و فاضلاب شهرستان نیشابور افزود: ۲۸۰ کیلومتر از اجرای لوله‌گذاری شبکه فاضلاب نیشابور باقی مانده که طی دوره چهارساله با سرمایه‌گذاری فولاد خراسان انجام خواهد شد.

وی با بیان‌اینکه مهم‌ترین بخش در شرکت‌های صنعتی و فولاد بازگردانی مجدد پساب به حلقه تولید است، بیان کرد: در این طرح تصفیه خانه لجن فعال که از پیشرفته‌ترین سیستم‌های تصفیه فاضلاب است توسط فولاد خراسان اجرا می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بخشی از  اعتبار اجرای شبکه فاضلاب از محل تبصره ۳ از شهروندان در قالب قبوض تامین می‌شود، افزود: با توجه به اینکه پروژه‌های فاضلاب اعتبارات اجرایی سنگینی دارند سیاست شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی این است که مصرف کننده‌ها به خصوص مصرف کنندگان صنعتی این پروژه ها را احداث کرده و از پساب تصفیه شده آن برای آب مورد نیاز خود استفاده کنند.

سهرابی ادامه داد: در این راستا پروژه فاضلاب نیشابور به شرکت فولاد خراسان و  فاضلاب شهرستان خواف به شرکت فولاد سناباد واگذار شده است و شهرستان‌های تایباد، تربت‌حیدریه و سبزوار  در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار هستندتا به زودی  عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شود.

۶۰ درصد آب مصرفی تبدیل به پساب می‌شود

رییس اداره آب‌ و فاضلاب نیشابور با اشاره به اینکه ۶۰ درصدی آب مصرفی تبدیل به پساب می شود، گفت: از هر ۱۰۰ لیتر آبی که در شبکه مصرف می‌شود، ۶۰ لیتر آن تبدیل به پساب می‌شود که برای آن برنامه داریم و طی هماهنگی با فولاد خراسان مقرر شده در صنعت مورد استفاده قرار گیرد.
علیرضا اخویان اظهار کرد: یکی از مسائل مهم شهرستان نیشابور برنامه‌ریزی برای هفت تا هشت درصد آبی است که از منابع زیرزمینی برای آب شرب استحصال می‌شود و امیدواریم برای ۹۲ درصدی که در سایر بخش‌ها مصرف می شود نیز برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: تا زمان احداث تصفیه خانه‌های تحت قرار فولاد خراسان وضعیت پساب جمع‌آوری شده را با بهسازی تصفیه‌خانه موجود بهبود خواهیم بخشید و در تمام قراردادهای فاضلاب سهم فضای سبز و کشاورزی لحاظ شده است.

به گفته وی، با اجرای پروژه‌هایی که در حال کار است به زودی شهر نیشابور را بر اساس زون‌بندی که یکی از مشکلات ما بود مدیریت خواهیم کرد تا تنظیم فشار آب را نیز بتوانیم انجام دهیم.
اخویان افزود: میزان ۵۱۰ میلیون مترمکعب برداشت آب از منابع زیرزمینی و از چاههای رسمی طی سالهای ۹۸ و ۹۹ گزارش شده است،در حالیکه برای شرب و بهداشت تنها ۴۰ میلیون مترمکعب مورد نیاز بوده است.

رییس اداره آب و فاضلاب نیشابور افزود: تبعات برداشت‌های  بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی  خالی شدن سفره‌های زیرزمینی و فرونشست زمین است، در این خصوص طی ۲ هفته گذشته چند حلقه چاه آب شرب نیشابور ریزش داشته است.
وی تصریح کرد: امروز در منابع آب زیرزمینی نیشابور شاهد پیشروی آب شور به سمت آب شیرین هستیم و کیفیت آب به شدت در حال کاهش است که باید میزان مصرف در شبکه آب با تحلیل فنی به صورت هوشمند درآید و در همه حوزه‌ها از جمله کشاورزی مدیریت شود تا مشکلی در بحث توسعه روستا و کشاورزی نداشته باشیم و با تهدید اقتصاد روستا به رشد حاشیه‌نشینی دامن زده نشود که در این‌ چارچوب نیازمند مدیریت واحد در همه ادارات، دستگاهها و نهادها هستیم تا بتوانیم آب را برای آیندگان حفظ کنیم.
در این مراسم با حضور فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان نیشابور عملیات اجرایی "دیسپاچینگ" یا هوشمندسازی شبکه آب شرب این شهرستان با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال آغاز شد.

همچنین در این مراسم کلنگ‌زنی و ساخت قطعه اول برکه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر نیشابور با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال و عملیات اجرایی خطوط جمع‌آوری هشت حلقه چاه آب شرب شهر نیشابور با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال انجام شد.
مرکز شهرستان  ۴۰۰هزار نفری نیشابور در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.