به گزارش ایرنا یکی از عمده‌ترین مشکلات شهری آبادان مشکل دفع فاضلاب به خصوص در مناطق حاشیه‌ شهر است چرا که شبکه فاضلاب به طور کامل در این مناطق اجرا نشده است. از سویی انباشت فاضلاب در کوچه ها و معابر و بوی نامطبوع ناشی از آن به مشکل دیرینه مردم آبادان تبدیل شده است.

معضل سرریز فاضلاب مهمترین مشکل آبادان است به طوریکه سرریز فاضلاب در خیابان‌ها و محله‌ها علاوه بر به مخاطره انداختن سلامتی شهروندان، چهره این شهر را نیز زشت کرده است.

به گفته شهروندان آبادانی معضل فاضلاب در رتبه اول مشکلات این شهر قرار دارد و کمتر محله و منطقه‌ای در آبادان وجود دارد که اهالی آن گرفتار فاضلاب و مشکلات آن نباشد.

با توجه به افزایش ساخت و ساز و رشد جمعیت در شهرستان آبادان، پایین بودن آب‌های سطحی و نبود سامانه فاضلاب شهری، سلامت مردم این شهر در معرض تهدید قرار گرفته و زندگی شهروندان را با مشکلات زیادی روبه رو کرده است.

آلودگی زیست‌ محیطی ناشی از سرریز فاضلاب منازل مسکونی و تجاری و انتشار بوی نامطبوع در کوی و برزن این شهر، تهدید جدی برای سلامت شهروندان به شمار می رود.

تعدادی از شهروندان آبادانی رفع مشکلات ناشی از سرریز فاضلاب در خیابان‌ها و معابر را خواستار شدند ، مشکلی که در فصل گرما تشدید شده و روند زندگی شهروندان را در بسیاری از مناطق این شهر مختل کرده‌ است.

یک شهروند آبادانی ساکن لین هفت احمدآباد گفت: سرریز فاضلاب در برخی خیابان‌های شهر علاوه بر مشکلات زیست محیطی و آلودگی ناشی از آن چهره این شهر را بسیار زشت کرده است. 

محمد مجدمی اظهار داشت: سالها است که مشکل آبگرفتگی معابر در منطقه احمدآباد حاد و غیر قابل تحمل است و اهالی از این بابت در رنج می باشند.

وی با اشاره به تجمع فاضلاب سرریز شده از منازل و نیزارهای سبز شده در کنار فاضلاب در معابر بیان کرد: کسی به فکر سلامت مردم آبادان نیست و با وجود پیگیری این مشکل ولی تاکنون اقدام اصولی برای حل آن نشده است.

دیگر شهروند ساکن کوی ذوالفقاری آبادان گفت: چند سال است که فاضلاب در  اکثر خیابان‌های این منطقه طغیان می‌کند و رسیدگی چندانی برای حل این مشکل از سوی مسئولان امر صورت نمی گیرد.

سهیلا شمسایی اظهار داشت: بارها مسئولان شهری به منطقه ذوالفقاری آبادان سرکشی کرده‌اند ولی از رفع مشکل فاضلاب این منطقه خبری نیست، سرریز فاضلاب در معابر تردد اهالی را در بسیاری از مناطق این شهر مشکل کرده است.

وی افزود: شبکه دفع فاضلاب بیشتر کوچه های کوی ذوالفقاری مشکل دارد و فاضلاب وارد محیط زندگی مردم می‌شود و بوی نامطبوع فاضلاب در خانه‌ها به مشام می‌رسد.

دیگر شهروند کوی سلیچ غربی آبادان نیز گفت: بیشتر خیابان‌های این منطقه با مشکل فاضلاب رو برو هستند و هنگام بارندگی فاضلاب به خانه‌ها نفوذ می‌کند ضمن اینکه در فصل گرما نیز شاهد سرریز فاضلاب هستیم.

قاسم خنفری افزود: اینجا محل کسب و کار است، چه کسی برای خرید به کوچه‌های پر از فاضلاب می‌آید، لازم است، ماموران بهداشت در وهله نخست این معضل را از نظر بهداشتی بررسی کرده و برای رفع آن با دیگر دستگاه های اجرایی اقدام کنند. 

۴۶۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب آبادان نیاز به بازسازی دارد

مدیر آبفا آبادان گفت: آبادان دارای ۸۰۰ کیلومتر شبکه فرعی و اصلی شبکه فاضلاب است که از این مقدار ۴۶۰ کیلومتر نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.

عزیز خلف‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا  سرریز شدن فاضلاب در سطح این شهر را ناشی از ساخت و سازهایی غیراصولی در برخی از مناطق دانست و افزود:در برخی مناطق بیش از ظرفیت شبکه فاضلاب ساخت‌وساز شهری توسعه یافته است و شبکه جوابگو نیست.

مدیر آبفا آبادان افزود: اعتبار ۶۵۰ میلیارد ریالی برای توسعه شبکه فاضلاب آبادان تخصیص یافته که بزودی شاهد آغاز عملیات آن در مناطق مختلف بخصوص مناطق حاشیه‌ای شهر خواهیم بود.