به گزارش ایرنا،  داراب بیرنوندی روز شنبه در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری شرکت آب و فاضلاب استان و سپاه صاحب الامر (عج) در راستای جلب مشارکت و استفاده از ظرفیت نواحی و پایگاه های بسیج در شهرها و روستاها برای تحقق اهداف تعیین شده، افزود: در حالیکه سه برابر میانگین جهانی تبخیر و کمتر از یک سوم میانگین جهانی بارش داریم مساله آب در منطقه خاورمیانه، ایران و استان قزوین نمود پیدا کرده است.

بیرنوندی افزود: میزان بارش ها کافی نیست و کیفیت طعم و مزه آب چاه ها در حال کاهش است چرا که مجبوریم آب را از ژرفای عمیق تری استحصال کنیم و به لایه های آب شور نزدیک شده ایم.

وی ادامه داد: در حالیکه استان قزوین یکی از قطب های صنعتی و کشاورزی کشور است اما برای پساب تصفیه شده مشتری نداریم و متاسفانه چرخه های استفاده از پساب ها در صنایع وجود ندارد، چون آب تاکنون ارزان و در دسترس بوده است.

بیرنوندی خاطر نشان کرد: باید بپذیریم که آب نیست و به همین دلیل از همه مردم، دستگاه ها و نهادها برای همراهی و همکاری در حل بحران کمبود آب کمک می خواهیم و توانمندی سپاه می تواند در این زمینه مهم ارزیابی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین اظهار داشت: در حال حاضر تنها ۵۲ درصد مردم استان الگوی مصرف ۱۴ مترمکعب آب را در ماه رعایت می‌کنند که با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آبی باید تمهیدات لازم در این زمینه شود.

چالش آب غیرقابل قبول اما قابل حل است

فرمانده سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوین نیز در این نشست گفت: در یک کشور غنی از فرهنگ دینی و ملی، مساله چالش آب غیر قابل قبول ولی در عین حال قابل حل است.

سردار رستم علی رفیعی آتانی اظهار داشت: وقتی صحبت از خدمت کردن به مردم است، سپاه در کنار و همراه دستگاه های اجرایی خواهد بود و در بحث تامین آب مورد نیاز مردم نیز با تمام ظرفیت خدمت خواهد کرد.

وی یادآور شد: هم از طریق طرح های عمرانی محرومیت زدایی و تامین آب در مناطق روستایی و هم از طریق ماموریت های ارشادی و فرهنگ سازی با شرکت آب و فاضلاب استان همکاری داشته و خواهیم داشت و این تفاهم نامه نیز نمود این همکاری ها به شمار می رود.

در ادامه این دو دستگاه تفاهم نامه ای را برای تعامل و همکاری مستمر در آموزش و فرهنگ سازی مدیریت مصرف بهینه آب در سطح اقشار بسیج، همکاری و مساعدت در جهت حفظ حقوق مردم به منظور ممانعت از دست اندازی به تاسیسات آب آشامیدنی و بالاخره همکاری و مساعدت در مواقع بحرانی و اضطراری امضا کردند.