به گزارش خبرنگار ایرنا، « منوچهر فخری» عصر یکشنبه در جلسه هفتگی بررسی وضعیت آب شرب شهر کرمانشاه، اظهار داشت: خوشبختانه طی چند ماه گذشته پیگیری های مستمری برای تسریع در آبرسانی به شهر کرمانشاه صورت گرفته و استاندار کرمانشاه نیز با جدیت خواستار اجرای این طرح برای حل مشکل قطعی آب در شهر کرمانشاه هستند.

وی با اشاره به میزان کم بارش در استان تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده توسط اداره هواشناسی بارندگی چندانی در فروردین و احتمالاً در اردیبهشت ماه نخواهیم داشت.

فخری ادامه داد: بر همین اساس و با توجه به کمی بارش، اجرای فاز اضطراری آبرسانی از سد گاوشان به شهر کرمانشاه خیلی بیشتر می شود لذا از متولیان و دستگاه های اجرایی ذیربط می خواهیم که نهایت تلاش خود را برای تسریع در اجرای این طرح بکار بگیرند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: طبق بررسی های صورت گرفته ۳۲ درصد کاهش در میزان بارندگی در استان داریم که دستگاه های ذیربط باید مردم را از کمی میزان بارش آگاه سازند و فرهنگ درست مصرف کردن و صرفه جویی همواره مورد پیگیری قرار دهند.

وی تاکید کرد: موضوع انتقال آب از سد گاوشان به شهر کرمانشاه از مهمترین اولویت هاست و دستگاه های ذیربط در این راستا وظیفه مهمی به عهده دارند.

فخری همچنین از شرکت آب و فاضلاب استان نیز خواست که با انشعابات غیر مجاز در سطح استان برخورد جدی داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در پایان گفت: همه برای تسریع در انتقال آب از سد گاوشان به شهر کرمانشاه مسئول هستیم و هیچ کوتاهی و قصوری در این راستا پذیرفتنی نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، براساس برنامه‌ریزی‌های بلندمدت انجام شده سالانه حدود ۶۳ میلیون متر مکعب معادل ۲ هزار لیتر در ثانیه آب شرب کرمانشاه توسط سد گاوشان تامین خواهد شد.

از سال ۹۲ تاکنون به منظور تامین آب شرب شهر کرمانشاه حدود هزار لیتر بر ثانیه آب سدگاوشان تحویل تصفیه خانه شهید نظری این شهرستان شده است.

شهرستان کرمانشاه بیش از نیمی از جمعیت ۲ میلیون نفری استان را در خود جای داده و بزرگترین شهرستان کشور با پنج بخش است.

 سرانه مصرف آب شرب در شهر کرمانشاه ۵۳ لیتر بیشتر از میانگین کشوری یعنی ۲۲۳ لیتر در شبانه‌روز است.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه ۵۴۰ هزار مشترک آب دارد که از این تعداد بیش از ۳۰۰ هزار مشترک مربوط به کلانشهر یک میلیون نفری کرمانشاه است.