اکبر بازوند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح زیرساختی فاضلاب شهرستان خواف در قالب قرارداد BoT (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) با سرمایه‌ گذاری مشترک شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی و شرکت صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد (سیمیدکو) از اوایل سالجاری آغاز شد و تا سال ۱۴۰۳ به طول می انجامد.

وی اظهار داشت: از مجموع ۱۴۴ کیلومتر لوله گذاری شبکه فاضلاب شهرستان خواف، ۴۴ کیلومتر طی امسال انجام شده است و یکصد کیلومتر بقیه لوله گذاری در ۲ سال آینده انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه افزون بر ۳۰۰ نفر در اجرای طرح فاضلاب خواف فعالیت دارند، تصریح کرد: تنها برای تیم های تخصصی از خارج شهر نیروی انسانی تامین می شود و در صورت وجود تخصصها و توانمندی هال لازم اولویت نخست، بهره گیری از نیروهای بومی است.

مدیر اجرای طرح فاضلاب خواف اضافه کرد: با توجه به بحران کم آبی، اجرای شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب در شهر مرزی خواف موجب جبران کسری آب در حوزه های کشاورزی ، فضای سبز از طریق استفاده از پساب حاصله و استفاده حداقلی آب کارخانه صنعتی و معدنی سیمیدکو می شود.

بازوند ادامه داد: طرح تصفیه خانه فاضلاب نیز بعد از تکمیل با ظرفیت پنج هزار و ۵۰۰ متر مکعب در روز عملیاتی می شود.

از مجموع ۵۲ هزار مشترک انشعاب آب در شهرستان خواف، ۳۰ هزار مشترک شهری و افزون بر ۲۲ هزار مشترک مربوط به نقاط روستایی است.

مرکز شهرستان ۱۶۰ هزار نفری خواف با ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.