به گزارش ایرنا، ابوالحسن عالی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در خانه تکانی نوروزی بخشی از آب استفاده شده فاقد مواد شیمیایی مضر است که باید با مدیریتی شایسته از این آب‌ برای آبیاری فضای سبز منازل استفاده قرار گیرد.

وی افزود: همچنین در بسیاری موارد عده‌ای از آب به عنوان جارو برای تمیز کردن حیات استفاده می‌کنند که این اقدام بدون تردید حجم قابل توجهی از آب شرب را هدر می‌دهد که انتظار می‌رود شهروندان برای مدیریت آن اهتمام جدی داشته باشند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر تصریح کرد: در خانه تکانی یکی از اقدام‌های مهم تعویض شیرآلات معیوب و فرسوده است که علاوه بر زیبایی محیط خانه منجر به کاهش هزینه آب مصرف خانوار می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر ادامه داد: در این ایام در برخی مواقع اقلامی شست و شو می‌شوند که هیچ نیازی به شست و شوی آنها با آب نبوده و تنها از روی وسواس میزان قابل توجهی آب صرف آن می‌شود.

وی افزود: برای مدیریت مصرف آب شناسایی زمان دقیق برای روشن گذاشتن ماشین لباسشویی نیز بسیار مهم است چرا که شستن بیش از اندازه برخی از اقلام مانند پتو و ملحفه علاوه بر هدر رفت قابل توجه آب منجر به کاهش کیفیت و رنگ‌رفتگی آنها شود.

عالی اظهار کرد: خانم‌های خانه‌دار به عنوان سفیران صرفه‌جویی در مصرف آب بیش از سایر اقشار جامعه به راهکارهای کاهش آب در این ایام تسلط دارند که باید این راهکارها را با ظرافت و حساسیت خاصی پیاده‌سازی کنند.

وی افزود: به لطف پروردگار استان بوشهر از لحاظ بارش‌ها شرایطی بسیار مناسب تجربه کرد که این بارش ها جبران کمبودهای چند ساله نبوده و همچنان باید هم استانی مصرف بهینه آب را به عنوان اولویتی اجتناب‌ناپذیر دنبال کنند.