به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، هاشم امینی در نشست تخصصی مدیران بهره‌برداری شرکت‌های آب و فاضلاب، افزود: در حال حاضر ۲۶۰ تصفیه‌خانه فاضلاب، ۷۱ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب در کشور وجود دارد که ۵.۷ میلیون مترمکعب در شبانه‌روز فاضلاب در کشور تصفیه می‌شود.

وی با بیان این‌که علاوه بر نگاه بهداشتی برای جمع‌آوری فاضلاب و موضوع آلودگی محیط زیست، در حال حاضر رویکرد برنامه‌ریزان توسعه‌ای است، افزود: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت آب و فاضلاب، موضوع توسعه صنعت فاضلاب است.

امینی در ادامه به اهمیت به‌کارگیری پساب در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: با توجه ویژه به پساب تلاش می‌شود این محصول با کیفیت مناسب برای مصارف بخش کشاورزی، صنعت و تغذیه به آبخوان‌ها استفاده شود و عامل مخرب محیط زیست، بهداشت و سلامت مردم نباشد.

معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور در ادامه به اهمیت بازسازی و بهره‌برداری از شبکه‌های فاضلاب اشاره کرد و گفت: همکارانی که در حوزه شبکه فعالیت دارند باید توجه داشته باشند فارغ از کار ماهوی برای جمع‌آوری فاضلاب، موضوع بهره‌برداری شبکه خیلی با اهمیت است.

وی در ادامه با اشاره به حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و تکنولوژی‌های نوین در این عرصه افزود: پیمانکاران از تکنولوژی روز برای بخش ویدیومتری شبکه‌های استفاده کنند و بایستی این نکته در ارزیابی شرکت‌ها در نظر گرفته شود.

امینی با بیان این‌که احداث شبکه فاضلاب به مراتب از بهره‌برداری و بازسازی آن سهل‌تر است، یادآور شد: در بخش تصفیه‌خانه‌ها این حجم از تاسیسات الکترومکانیکال باید توسط رئیس تصفیه‌خانه بازدید شود.

وی با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی بلندمدت اظهار داشت: امروز لجن حاصل از تصفیه فاضلاب در تصفیه‌خانه‌ها نه‌تنها یک معضل بلکه محصول جانبی است که با سرمایه‌گذاری می‌توانیم به روش صحیح از آن استفاده کنیم.

این مقام مسئول با تاکید بر این‌که به دنبال ارتقا و تعالی این صنعت هستیم گفت: با توجه به حساسیت صنعت آب و فاضلاب و این‌که هرگونه غفلت در این بخش تبعات بهداشتی، امنیتی و حاکمیتی را به دنبال دارد بایستی از افراد دلسوز، مسئولیت‌پذیر و نخبه در این حوزه استفاده شود.