مجتبی دهقان پور روز سه شنبه در سفر به شهرستان قیروکارزین و شرکت در نشست بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، تصریح کرد: تفاهم نامه اجرای طرح مذکور توسط قرارگاه خاتم الانبیا، استاندار فارس، وزیر نفت و وزیر جهاد کشاورزی به انجام رسیده است.

به گفته وی؛ وزارت نیرو نیز تفاهم نامه مذکور را تائید کرده و این طرح پس از اجرا در ایلام برای دومین بار در قیروکارزین اجرایی می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در خصوص انتقال آب سد سلمان فارسی به اراضی شهرستان قیروکارزین ارزیابی های کیفی به پایان رسیده است و وارد فاز ارزیابی های فنی شده ایم، افزود: در طول روز های آینده این ارزیابی های فنی نیز به پایان می رسد و برنده مناقصه مشخص خواهد شد.

او اضافه کرد: به منظور اجرای طرح مذکور سازمان آب باید ساخت کانال های درجه یک و دو را به جهاد کشاورزی محول کند و از طرفی میزان حقابه اراضی را که قبلا اعلام شده است باید تا سقف حدود ۸۰ درصد افزایش دهد.

دهقان پور با اشاره به اینکه پیگیری های متعددی از طرف شخص استاندار فارس و نماینده مردم شهرستان های فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح انتقال انجام شده است، اظهار کرد: رایزنی های بسیاری با سازمان آب صورت گرفته و موضوع انتقال آب سد سلمان فارسی به اراضی شهرستان قیروکارزین با تاکید وزیر جهاد کشاورزی در سطح ملی راهوری می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ادامه داد: کسب مجوز برای تاسیس یک مرکز جهاد کشاورزی در دهستان هنگام شهرستان قیروکارزین تا حصول نتیجه از وزارتخانه پیگیری می شود.

دهقان پور با اشاره به اینکه تا زمان کسب مجوز کارشناسان جهاد کشاورزی به صورت پاره وقت برای ارائه خدمت در مرکز دهستان هنگام شهرستان قیروکارزین مستقر خواهند شد، بیان کرد: دسترسی سریع و آسان به خدمات کشاورزی امری بدیهی است که با توجه به ظرفیت های بخش باغبانی این دهستان آن را دنبال می کنیم.

رفع تداخلات ۱۱۰ پلاک قیروکارزین در اولویت قرار گرفت

وی در ادامه با بیان اینکه رفع تداخلات اراضی و صدور اسناد مالکیت یکی از اولویت های کاری در وزارت جهاد کشاورزی است و با جدیت در استان فارس در دست انجام است، اضافه کرد: بررسی ۱۱۰پلاک از اراضی شهرستان قیروکارزین در اولویت کارگروه استانی رفع تداخلات قرار می گیرد که تا پایان سال فرایند رفع تداخلات آن به اتمام برسد.

دهقان پور به برخی از چالش های پیش روی بخش باغبانی شهرستان قیروکارزین نیز پرداخت و گفت: جابجایی و نقل و انتقال پاجوش نخیلات نباید موجب سرایت آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به مناطق غیر آلوده شهرستان شود از این رو علاوه بر مدیریت مبارزه و کنترل این آفت مسائل قرنطینه ای نیز باید به خوبی انجام پذیرد.

او به موضوع تامین تسهیلات مورد نیاز برای طرح های مختلف در زیر بخش های گوناگون بخش کشاورزی شهرستان قیروکارزین نیز پرداخت و دستور پیگیری موردی درخواست های مطرح شده را صادر کرد.

قیروکارزین در فاصله ۲۱۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.