به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز قرار است روز پنجشنبه (چهارم اسفند ماه) امسال به ریاست وزیر نیرو و با حضور مقام های عالی‌رتبه کشورهای عضو و نیز سازمان‌های بین‌المللی مرتبط به صورت حضوری در تهران برگزار شود.

هدف از برگزاری این اجلاس، بحث و بررسی چگونگی همکاری و مشارکت کشورهای عضو در برنامه‌های مرکز و نیز بررسی و تصویب طرح‌های آموزش و ظرفیت سازی و تحقیقاتی در سطح منطقه است.

معرفی مرکز

مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) با حوزه فعالیت در مناطق غرب و جنوب آسیا و نیز آسیای میانه و شمال آفریقا در بهمن ماه سال۱۳۸۰ (فوریه ۲۰۰۲) با پیگیری وزارت نیرو و با همکاری وزارت امور خارجه و یونسکو تأسیس و راه اندازی شد.

این مرکز تنها نهاد بین المللی متولی مسایل آبی در منطقه است که جلسات شورای حکام آن در سطح وزرا و به ریاست وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده و می‌تواند نقش بسزایی در پیگیری منافع ملی در حوزه دیپلماسی آب، رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک و توسعه و صدور خدمات فنی و مهندسی و انتقال فناوری‌های مورد نیاز کشور داشته باشد.

فعالیت‌های مرکز، توسط شورای حکام آن به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری، راهبری و نظارت می‌شود و اعضای آن برای دوره ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۴، متشکل از وزرای حوزه آب ۱۸ کشور شامل ایران، جمهوری آذربایجان، آلمان، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، بنگلادش، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، سریلانکا، سوریه، عراق، عمان، قطر، لبنان، مصر و هند و همچنین نمایندگان ۱۰ سازمان بین‌المللی مرتبط شامل یونسکو، برخی نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، بانک‌های توسعه ای و نهادهای تخصصی هستند.

۱۲ اجلاس شورای حکام از بدو تأسیس مرکز تاکنون برگزار شده است، با این توضیح که دو اجلاس گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا در مهر ۱۳۹۹ و خرداد ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار شد.

همچنین آخرین اجلاس حضوری قبلی در آذر ۱۳۹۸ در تهران با حضور وزرا و مقام‌های ارشد آب کشورهای عضو شورای حکام مرکز برگزار شد.

برگزاری حضوری سیزدهمین اجلاس

در سال جاری با انتصاب سرپرست جدید مرکز و تقویت ساختار آن با هدف گسترش تعامل با کشورهای منطقه، مقرر شد سیزدهمین اجلاس شورای حکام به صورت حضوری برگزار شود و متعاقب آن از وزرای آب کشورهای عضو و همچنین روسای سازمان‌های بین‌المللی مرتبط، به منظور شرکت در اجلاس مذکور که قرار است در روز پنج‌شنبه (چهارم اسفندماه) سال جاری در تهران به میزبانی وزارت نیرو برگزار شود، دعوت به عمل آمد و انتظار می‌رود اجلاس سیزدهم با حضور چهار وزیر، چهار معاون وزیر و نمایندگانی از سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده و باعث ارتقای تعامل سازنده با کشورهای منطقه در زمینه مسایل آبی شود.

ارائه ۸ پروژه برای تصویب درسیزدهمین اجلاس

هشت پروژه منطقه ای شامل ارتقای مدیریت یکپارچه منابع آب در سطح منطقه، انتقال تجربیات و دانش فنی در زمینه مدیریت یکپارچه رودخانه ها با رویکرد احیا، باز طبیعی‌سازی و نگهداری شرایط تعادل آنها، آماده سازی یک جلد کتاب در زمینه حکمرانی آب در کشورهای عضو شورای حکام مرکز، توسعه یک ساز و کار مشارکتی منطقه ای به‌منظور سازگاری سامانه های آب شهری در برابر تغییر اقلیم، طراحی و راه اندازی سامانه منطقه ای پایش، پیش بینی و مدیریت ریسک خشکسالی (محدوده غرب آسیا و آسیای مرکزی)، فناوری‌های نوین تصفیه و بازچرخانی آب و فاضلاب با محوریت آب غیرمتعارف، مهارت افزایی متخصصان و تکنسین های سامانه های آب شهری و بهبود کیفیت آب در منطقه از ظرفیت سازی تا توسعه ظرفیت، در این دوره آماده شده تا مورد تصویب قرار گیرد.