به گزارش ایرنا "جلال علمدار" روز دوشنبه در سلسله نشست های "آقای مدیر حرف بزن" که به ابتکار روابط عمومی استانداری یزد برپا می شود در جمع خبرنگاران با اشاره به افت فشار و حتی قطعی آب در برخی مناطق شهر یزد مانند حسن‌آباد در زمان پیک مصرف در تابستان، افزود: طرح رینگ شهر یزد برای تامین عادلانه و رفع افت فشار آب و ارتقای کیفیت آن در همه مناطق در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: برآورد اولیه سرمایه‌گذاری برای این طرح ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای ۱۱۳ کیلومتر خط انتقال و حدود ۱۶۵ هزار مترمکعب مخزن در نظر گرفته شده اما اکنون با توجه به تورم‌، برای اجرای آن حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و امید است این طرح در بازه چهار ساله تکمیل شود.

علمدار، کل مخزن فعلی آب شهر یزد را ۱۱۳ هزار متر مکعب اعلام کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه استان در سال گذشته با کمبود شدید آب روبرو بوده افزود: وضعیت امسال آب شرب این استان نسبت به سال گذشته بهتر نیست و حتی بدتر هم شده که در این زمینه مدیریت بهینه مصرف ضروری است.

وی مصرف روزانه آب شهر یزد را سه هزار و ۳۰۰ لیتر در ثانیه بیان و اظهار کرد: در زمان اوج مصرف، روزانه با ۹۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب‌ روبرو هستیم.

علمدار، مجموع آب تولیدی استان از طریق حفرچاه و خط انتقال آب را ۲ هزار و ۶۰۰ لیتر برثانیه بیان و خاطرنشان کرد: ۴۵۰ لیتر از این کمبود از طریق حفاری ۳۰ حلقه چاه و ۳۰۰ لیتر هم از طریق خط پشتیبان انتقال آب شرب از منابع استان تامین می شود، اما با این وجود هنوز با کمبود ۴۵۰ لیتر بر ثانیه کسری مواجه هستیم.

وضعیت امسال آب شرب استان یزد نسبت به سال گذشته بهتر نیست و حتی بدتر هم شده که در این زمینه مدیریت بهینه مصرف ضروری استعلمدار تصریح کرد: حفر چاه برای تامین آب در استان با توجه به افت آب سفره های زیر زمینی امکان پذیر نیست اما شرکت آبفا با اجرای طرح های مختلف در تلاش است تاب آوری هرچه بیشتر در تامین آب شرب مردم این استان را کاهش دهد.

وی ادامه داد: اگر پنج ساعت آب انتقالی به استان بنا به دلایلی قطع شود چاره ای جز جیره بندی نخواهیم داشت در این زمینه خط پشتیبان آب شرب از منابع صنعت به‌منظور تأمین آب شرب استان در پیک مصرف و نیز شرایط اضطراری، در سفر رییس جمهور به استان به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آبفای یزد خاطرنشان کرد: طول خط انتقال این طرح ۳۰ کیلومتر با قطر هزار و ۲۰۰ میلیمتر و ارتفاع پمپاژ آن تا ۹۰ متر می باشد و برای آن حدود ۷۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است .

وی گفت: دبی انتقال آب از ایستگاه پمپاژ این خط به صورت موقت ۳۰۰ لیتر بر ثانیه است که در افق طرح ۲ هزار لیتر بر ثانیه پس از ساخت ایستگاه پمپاژ اصلی پیش بینی شده است.

وی افزود: همچنین چند حلقه چاه مربوط به صنعت و دانشگاه برای تامین کسری آب شهر یزد در مواقع بحرانی و پیک مصرف آماده‌سازی شده ولی به رغم اضافه شدن این منابع آب داخلی باز هم با کمبود روبرو هستیم.

از مجموع یک‌هزار روستای استان، تامین آب حدود ۶۸۰ روستا از طریق شبکه آبرسانی صورت می گیرد و ۳۲۰ روستای دیگر به صورت سیار انجام می شود و در برخی از آنها حتی هم‌اکنون نیز با وجود بارش های نسبتاً خوب امسال، آبرسانی سیار همچنان برقرار استعلمدار با اشاره به اجرای ۲۵۰ طرح کوچک و بزرگ توسط آبفای استان گفت: یکی دیگر از طرح‌های بزرگ این شرکت، اجرای فاضلاب شهر یزد است که پس از ۲۲ سال فقط ۷۵۰ کیلومتر آن اجرا و ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: در این زمینه با شرکت سنگ آهن مرکزی قراردادی منعقد شده که قرار است در مدت چهار سال با اجرای ۱۵۰۰ کیلومتر دیگر شبکه فاضلاب با اعتبار ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان به اتمام برسد.

وی تصریح کرد: اکنون شبکه فاضلاب در بسیاری از شهرهای یزد تکمیل و در برخی شهرهای دیگر مانند مهریز در حال انجام و در ابرکوه نیز عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می شود.

علمدار ادامه داد: از مجموع یک‌هزار روستای استان، تامین آب حدود ۶۸۰ روستا از طریق شبکه آبرسانی صورت می گیرد و ۳۲۰ روستای دیگر به صورت سیار انجام می شود و در برخی از آنها حتی هم‌اکنون نیز با وجود بارش های نسبتاً خوب امسال، آبرسانی سیار همچنان برقرار است.

علمدار اضافه کرد: طرح بزرگ آبرسانی به ۲۶۶ روستای تفت، ندوشن و مهریز از محل آب انتقالی نیز در دستور کار است و امیدواریم با استفاده از آب انتقالی و منابع آب داخلی این روستاها، آب شرب پایدار در این روستاها جریان یابد .

مدیرعامل شرکت آبفای یزد ادامه داد: فاز اول طرح یاد شده ۱۳۲ کیلومتر و مخزن آن پنج مورد است که ۴۰۰ میلیارد تومان برای ان هزینه می شود و قرار است در سه فاز انجام شود.

وی گفت: این شرکت ۶۴۲ هزار مشترک دارد که با ۱۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع و ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال، آبرسانی را انجام می دهد.

اجرای طرح رینگ شهر یزد سبب یکسان سازی کیفیت آب در سراسر شهر می‌شود.

توسعه فزاینده شهر یزد در سال‌های اخیر سبب شده تا مشکلاتی نظیر افت فشار آب در نقاط مرتفع شهر، عدم اختلاط کامل آب انتقالی با آب‌های استحصالی زیرزمینی با توجه به وضعیت تاسیسات موجود آبرسانی، قطعی احتمالی در نقاط مختلف شهر در صورت بروز حادثه به دلیل نداشتن خطوط انتقال رزرو و کمبود مخازن ذخیره جهت جلوگیری از بروز بحران در مواقع قطعی انتقال آب و توزیع مناسب در ساعات پیک مصرف به وجود آید که طرح رینگ شهری، این معضلات را رفع می کند.