به گزارش ایرنا، «رضا داودی» ظهر پنجشنبه در آیین بهره برداری از آبرسانی به ۷۲ روستای استان که با حضور معاونین سیاسی و عمرانی استانداری، جانشین سپاه حضرت نبی اکرم(ع) و جمعی از مسولئین استانی و شهرستانی و در روستای «علی گرزان سفلی» شهرستان صحنه برگزار شد، اظهار داشت: ۱۴ هزار نفر جمعیت ۷۲ روستای محروم هشت شهرستان استان کرمانشاه پس از سال‌ها از نعمت آب شرب سالم برخوردار شدند.

وی اظهار کرد: ۲۰ پروژه با بهره‌مندی سه هزار و ۴۷۰ خانوار از نعمت آب شرب سالم و پایدار به مناسبت دهه مبارک فجر در استان افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه‌ها در هشت شهرستان کرمانشاه، اسلام‌آبادغرب، صحنه، پاوه، سنقر، دالاهو، کنگاور و گیلانغرب اجرا شده‌اند، افزود: ۲۸ روستای شهرستان کرمانشاه، ۱۴ روستای شهرستان اسلام‌آبادغرب، ۱۴ روستای شهرستان صحنه، ۲ روستای پاوه، ۲ روستای شهرستان سنقروکلیایی، ۲ روستای دالاهو، ۷ روستای کنگاور و ۴ روستای گیلانغرب با اجرای این پروژه‌ها به شبکه آب پایدار می‌پیوندند.

مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه جمعیت تحت پوشش این پروژه‌ها را حدود ۱۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت: پروژه‌های آبرسانی روستاهای مذکور در حالی اجرا شده‌اند که روستاهای تحت پوشش عمدتاً فاقد تأسیسات آبرسانی بوده‌اند.

داودی گفت: برای آبرسانی به ۷۲ روستا، ۴۵۰ مترمکعب مخزن، احداث و راه اندازی ۱۳ ایستگاه پمپاژ، ۱۲۹ متر لوله‌گذاری شبکه توزیع آب، حفر و تجهیز هشت حلقه چاه، بهسازی پنج دهنه چشمه و نصب و واگذاری یک هزار و ۳۶۵ انشعاب با اعتباری بیش از ۱,۱۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه همچنین اجرای شبکه آب و فاضلاب محله مرادآباد و حفر و تجهیز ۱۰ حلقه چاه عمیق در شهر کرمانشاه را از دیگر پروژه‌هایی برشمرد که در ایام مبارک دهه فجر آغاز خواهند شد.

داودی محل تأمین اعتبار این پروژه‌ها را اعتبارات ملی، استانی و محرومیت زدایی اعلام و تصریح کرد: آبفای کرمانشاه تمام تلاش خود را به کار بسته است تا با اجرای پروژه‌های آبرسانی به روستاهای محروم اهالی این روستاها را از آب شرب سالم بهره‌مند سازد.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح جهاد آبرسانی و محرومیت‌زدایی با همکاری مشترک شرکت آب و فاضلاب و قرارگاه نجف‌اشرف و سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت نبی‌اکرم (ص) و تحت پوشش قراردادن ۳۴۹ روستای استان، افزود: با توجه به تأکیدات دولت و وزیر نیرو در خصوص تأمین آب شرب به ویژه در حوزه روستایی، آبرسانی به روستاهای محروم و دارای تنش آبی استان به سرعت در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه از پیشرفت‌های نسبتاً خوبی هم برخوردارند.

به گفته وی بخشی از این پروژه‌های آبرسانی طی امسال و مابقی نیز ظرف ۲ سال آینده تکمیل و وارد مدار بهره‌برداری می‌شوند.

داودی یادآوری کرد: بیش از ۶۰۰ روستای استان در حال حاضر دارای تنش آبی هستند که تعدادی از آنها به دلیل کاهش نزولات جوی طی سال‌های گذشته فاقد منابع تأمین آب است و صرفاً از طریق آبرسانی سیار تأمین آب می‌شوند.

مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه از مشترکین روستایی خواست تا با مدیریت مصرف آب بر تداوم و پایداری جریان این مایه حیات بخش تأثیرگذار باشند.