به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید آقازاده حبشی روز دوشنبه در حاشیه افتتاح طرح های آبفای استان زنجان در جمع خبرنگاران، افزود: ۲۰ درصد شبکه آبرسانی کشور شامل ۶۵ هزار کیلومتر فرسوده است که ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اصلاح و بازسازی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه بخشی از آب بدون درآمد مربوط به کنتورهای خراب یا انشعابات غیرمجاز است، یادآور شد: پنج درصد آب تولیدی از طریق انشعابات غیرمجاز مصرف می‌شود که این میزان سالانه معادل ۴۰۰ میلیون مترمکعب است.

آقازاده اظهار کرد: فرسودگی تاسیسات آبرسانی شامل خطوط انتقال، شبکه های توزیع، ایستگاه پمپاژ، مخازن و چاه‌ها است که تاسیسات این حوزه هر سال بازسازی، ترمیم و مرمت می شود و فرسودگی بالایی ندارد این درحالی است که فرسودگی شبکه های توزیع و خطوط انتقال با توجه به مدفون بودن آنها در زمین، قابل تخمین و اصلاح مستمر نیست.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز این اصلاح و بازسازی ها سالانه از محل منابع مختلف داخلی، ملی و استانی تامین می‌شود، تصریح کرد: امسال هم برای اولین بار با هماهنگی مجلس شورای اسلامی درصدد هستیم تا ردیف متمرکز برای اصلاح، مرمت و بازسازی شبکه توزیع آب داشته باشیم.

آقازاده با تاکید بر لزوم استفاده از فناوری های جدید برای مدیریت شبکه های انتقال و مصرف آب، گفت: هم اکنون ۴۰۰ هزار فقره انشعابات غیرمجاز شهری و ۳۶۰ هزار انشعاب غیرمجاز روستایی در کشور وجود دارد.

وی همچنین به تشکیل مجمع خیرین آبرسان اشاره کرد و گفت: این مجمع در ۱۱ استان کشور ایجاد شده است که در فاز اول پنج هزار روستا با کمک خیرین آبرسانی می شود و برای آبرسانی به ۲ هزار و ۳۰۰ روستا تفاهمنامه منعقد شده و یک هزار و ۴۰۰ روستا نیز تاکنون عملیاتی شده است.