رضا نعیمی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: بروز خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها در سال جاری موجب شده است تا آب آشامیدنی برخی از روستاهای این شهرستان مرزی با تانکر تامین شود.

وی افزود: برخی از روستاها نیز با تنش آبی مواجه هستند که برای حل مشکل آب شرب این روستاها در ساعات اوج مصرف، مدیریت لازم در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی ادامه داد: اگرچه شرکت آبفا برنامه ریزی های لازم برای کمترین قطعی و افت فشار را انجام داده اما با این حال توصیه ما به شهروندان مدیریت مصرف و صرفه جویی است.

نعیمی با اشاره به افتتاح نمایندگی آب و فاضلاب شهر "یکه سعود" در بخش جرگلان، گفت: در راستای تسهیل و تسریع در ارایه خدمات یک واحد ساختمان به صورت موقت جهت استقرار نمایندگی آب و فاضلاب شهر یکه سعود با همکاری شهرداری این شهر به امور آب و فاضلاب شهرستان رازوجرگلان تحویل شد.

وی افزود: گرچه ۲حلقه چاه با دبی ۱۷.۱ لیتر بر ثانیه و یک دهنه چشمه با دبی ۱.۵ لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز اهالی این شهر را تامین می کند اما برای تامین آب پایدار در یکه سعود، تجهیز چاه جدید و وارد مدار کردن یک کیلومتر خط انتقال اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال مورد نیاز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی، فرسودگی شبکه توزیع را از مشکلات آب شرب یکه سعود عنوان کرد و گفت: این شهر بیش از ۳۹ کیلومتر شبکه توزیع دارد که هفت کیلومتر آن فرسوده و حدود ۱۰۰ مورد انشعاب نیز نیازمند نوسازی است.

راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بیشترین تمرکز جمعیتی قوم ترکمن استان در این شهرستان است.

براساس آمار رسمی شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی؛ حدود ۲۵۶ روستای در این خطه شمال شرق کشور با تنش آبی مواجه هستند که برای رفع آن به ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

این میزان اعتبار برای آبرسانی و یا مرمت شبکه انتقال و چشمه ها باید هزینه شود.

در استان خراسان شمالی حدود یک میلیون و پانصد هزار متر خطوط انتقال وشبکه توزیع آب وجود دارد که ۴۰ درصد از آن عمر بالای ۳۰ سال دارد و ۳۵۰ کیلومتر از این مقدار که حدود ۲۰ درصد را تشکیل می دهد، فرسوده و نیاز به اصلاح و بازسازی دارد.