به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «اتابک جعفری» در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران، مجموعه آبفای استان تهران را دست راست و مغز متفکر صنعت آب و فاضلاب کشور دانست و افزود: امسال بحران‌های بزرگی را در شهرهای یزد، همدان و شهرکرد پشت سر گذاشتیم و اگر آبفای استان تهران نبود، عبور از این بحران‌ها دشوار بود.

وی با اشاره به حساسیت، گستردگی و جمعیت بالای استان تهران خاطرنشان کرد: مشکلی که امروز با آن دست به گریبانیم، فقدان پروژه‌های جایگزین و پدافندی در استان است که به اعتباری افزون بر ۱۰ هزار میلیارد در سال نیاز دارد.

جعفری با اشاره به اقدامات سریع آبفای استان تهران در تامین آب این استان در تابستان و پاییز امسال گفت: با راهکارهای کوتاه‌مدت مشکل تامین آب تهران رفع نخواهد شد و نیازمند پروژه‌های اضطراری جایگزین برای این کلان‌شهر هستیم.

جعفری افزود: تابستان گرمی که برای ایران به عنوان یک تهدید پیش‌بینی شده بود، برای ما به یک فرصت بدل شد و اکنون با تکیه بر توان بالای مجموعه آب و فاضلاب در سراسر کشور به‌ویژه نیروی انسانی متفکر و پرتلاش با افتخار توانستیم از تنش آبی تابستان ۱۴۰۱ عبور کنیم.

وی هوشمندسازی سامانه‌ها و تاسیسات را از نقاط قوت صنعت آب و فاضلاب کشور برشمرد و گفت: این موضوع راهگشا و یاری‌رسان ما در شرایط دشوار و بحران‌ها خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه مدیریت و بهینه‌کردن مصرف یکی از وظایف اساسی شرکت‌های آب و فاضلاب است، افزود: اقدامات سازنده‌ای در این حوزه در استان تهران انجام شده است که طبعا انتظار داریم مدیریت جدید توسعه‌دهنده این مسیر باشد.

توسعه پایدار در حوزه آب نیازمند رویکرد فراحوزه‌ای است
مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز رویکرد فراحوزه‌ای در مقوله آب را ضرورتی برای رسیدن به توسعه پایدار در حوزه آب دانست.

محسن اردکانی اظهار داشت: با وجود کاهش بارندگی و خشکسالی‌های ممتد، بدون تغییر رویکرد در حوزه آب، کمبود آب به تنش و تنش به بحران بدل می‌شود، زیرا استان تهران ۱۳.۵ میلیون نفر جمعیت ثابت و ۲.۵ میلیون نفر جمعیت شناور دارد؛ بنابراین تامین آب بیش از ۱۶ میلیون نفر نیاز به اقدامات ویژه‌ای دارد که البته فراهم‌شدن این شرایط نیازمند توجه شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت مهندسی آبفای کشور به رویکرد فراحوزه‌ای آب است.

وی گفت: فقط ۲ درصد از منابع آب کشور در استان تهران وجود دارد در حالیکه ۲۰ درصد جمعیت کشور در آن ساکن است. از سوی دیگر تغییر اقلیم و خشکسالی باعث شده نبود توازن بین منابع آبی و جمعیت بیشتر شود؛ بنابراین چاره‌ای جز تغییر رویکرد نداریم.

به گفته اردکانی، سه مولفه کارساز در حوزه آب شامل تامین، توزیع و مصرف آب است.

وی با بیان اینکه تامین ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب سالانه برای استان تهران کار بسیار پرچالشی است، گفت: در آبفای استان تهران طرح‌های خوبی مانند رینگ تهران در حال اجراست که با کمک فناوری‌های روز هم می‌توانیم گام‌های موثرتری برداریم.

اردکانی با بیان اینکه در حوزه مدیریت مصرف توفیق چندانی نداشته‌ایم، گفت: پایین‌بودن نرخ آب‌بها که تقریبا به سوی رایگان‌بودن میل می‌کند باعث شده است عامل بازدارنده برای کاهش مصرف وجود نداشته باشد که در این زمینه نیازمند قانونگذاری هستیم.

مدیرعامل جدید آبفای استان تهران با تاکید بر توجه به حوزه پساب گفت: فراهم‌سازی بازارهای جدید برای پسابی که از ۱.۵ میلیارد مترمکعب مصرف سالانه آب حاصل می‌شود می‌تواند منبع مالی خوبی برای ادامه طرح‌های توسعه شبکه فاضلاب و جمع‌آوری آن باشد.