کیامرث حاجی زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دولت مردمی سیزدهم در جهت رفع محرومیت زدایی، اعتبارات کم سابقه ای در حوزه آب کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده است که نویدبخش تحولات قابل توجهی در زمینه خروج روستاهای استان از بن بست بی آبی خواهد بود.

وی افزود: یک حرکت جدی در بحث محرومیت زدایی در حوزه آب مناطق محروم آغاز شد و ۲۰۸ میلیارد تومان سهم استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حدود ۴۸ روستا با اعتباری افزون بر ۲۵ میلیارد تومان در استان آبرسانی شد.

حاجی زاده ادامه داد: در حال حاضر عملیات اجرایی آبرسانی به ۵۲ روستا با اعتباری ۷۵ میلیارد تومان توسط بسیج سازندگی در حال اجراست که افزون بر ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی عنوان کرد: برای اصلاح شبکه آب شهرهای استان حرکت جدی آغاز شده است و تنها ۲۲۰ میلیارد تومان برای اصلاح شبکه یاسوج و حومه آن از محل اعتبارات سفر اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نقد برای اصلاح شبکه آب یاسوج تخصیص یافته است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تصفیه خانه یاسوج ۲ سال خوابیده بود اما اکنون، با اقدامات انجام

شده ظرف ۲ سال اخیر در مرحله افتتاح قرار گرفته است.

حاجی زاده تاکید کرد: این تصفیه خانه در دهه فجر بهره برداری می شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای اصلاح شبکه آب سایر شهرهای استان نیز ۶۰ میلیارد تومان از محل متمم سفر تخصیص یافته که ۲۰ میلیارد تومان آن را حوزه نفت تقبل کرده است.

وی ابراز کرد: این مهم نیز به مناقصه می رود و به زودی کار آغاز می شود.

گزارش ها نشان می دهد که هم اینک ۲۶۰ روستا و پنج شهر کهگیلویه و بویراحمد با مشکل تنش آبی مواجه هستند.

مشکلات متنوع از قبیل پراکندگی روستاهاف فرسوده بودن تاسیسات آبرسانی، پایین بودن سطح بهداشت عمومی، تامین، توزیع و پایش کیفیت آب شرب روستاها را با مشکل روبرو ساخته است.

سال گذشته پنج شهر و ۱۲۵ روستا درگیر تنش شدید آبی در استان بودند و آبرسانی با ۲۵ تانکر در مناطق روستایی و عشایری صورت گرفت.

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ۱۶۴۱ روستا است که از این تعداد ۱۴۸۲ روستا تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب هستند.

در مجموع ۲۵۴ هزار اشتراک آب در شهرها و روستاهای استان از این شرکت خدمات می گیرند.

این استان با هشت شهرستان و ۱۷شهر ، نزدیک به ۷۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.