شهروندان ساکن شهریاسوج که سرزمین محل سکونتشان پس از شهر رشت، دومین مرکز استان ایران از نظر بارش برف و باران است با اشاره به وجود رودخانه های بشار و مهریان، آبشار یاسوج، دریاچه سد شاه قاسم، چشمه‌های متعدد، اعتقاد دارند تنش آبی در این شهر جای سوال دارد.

مسئله تنش آبی و قطع آب آشامیدنی مشترکان شهر یاسوج به مدت روزانه چندین ساعت زخم کهنه ای است که ساکنان این شهر سال هاست با آن دست به گریبان هستند و باعث گلایه مندی آنان شده اما سال های اخیر مسوولان محلی با اختصاص اعتبار سالیانه در حد و اندازه ۲ میلیارد تومان نمی توانستند اقدامی اثربخش به منظور مرتفع کردن این مشکل انجام دهند تا اینکه مطرح شدن مساله مذکور در سفر رییس جمهور و تصویب ۲۲۶ میلیارد تومان اعتبار راه را برای تحقق این مطالبه دیرینه بوده است.

در حالی که قدمت بیش از ۴۰ ساله شبکه توزیع آب و میزان هدر روی بالای آن سبب بروز اخلال در روند آبرسانی به مناطق مختلف شهر یاسوج شده و آب به جای رسیدن به خانه شهروندان در معابر ( شکستگی لوله های انتقال و توزیع شبکه)به هدر می رفت امید می رود شتاب بخشی به انجام عملیات اصلاح شبکه  آب این شهر بتواند گامی گرهگشا به منظور دسترسی به آب پایدار باشد.

این شهروندان به زندگی سخت خود به ویژه در گرمای تابستان و تهیه آب مصرفی خود با دبه های ۲۰ لیتری اشاره می کنند و امید دارند تا با تکمیل برنامه های دولت در این خصوص کیمیای آب آشامیدنی پایدار در خانه هایشان دست یافتنی شود.

البته مسوولان دولت سیزدهم قصد دارد با تزریق اعتبار به طرح تصفیه خانه آب شهر یاسوج و بهره برداری از آن در کنار اصلاح آب دهی برخی چاه ها منابع جدیدی به آب شهر اضافه کند تا بتواند پاسخگوی نیاز شهروندان باشند.

افزایش اختصاص اعتبار به اصلاح شبکه آب

براساس آمار شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد از مجموع ۸۳ میلیون متر مکعب آب تولیدی شهر یاسوج در سال تنها ۴۹ میلیون مترمکعب به خانه مشترکان می رسد به عبارت دیگر ۵۵ درصد هدر روی و پرت آب در یاسوج وجود دارد که امید می رود با جذب اعتبارات خوبی که در سفر مهر ماه پارسال رییس جمهور و هیات وزیران دولت سیزدهم به کهگیلویه و بویراحمد تصویب شده از هدروی این نیاز حیاتی پیشگیری شود.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه وبویراحمد گفت:با تصویب مصوبه سفر هیات دولت در خصوص اصلاح شبکه انتقال آب یاسوج اعتبارات سالیانه این حوزه ۲۰ برابر افزایش یافته است.

سید مهدی فخر احمد با اشاره به اینکه در گذشته هر ساله ۲ میلیارد تومان برای اصلاح شبکه آب یاسوج اختصاص می یافت و امسال تاکنون ۴۰ میلیارد تومان برای این مهم هزینه شده تاکید کرد: افزایش سرمایه گذاری برای اصلاح شبکه آب یاسوج سرعت اصلاح شبکه فرسوده را افزایش چشمگیر داده است.

وی عنوان کرد:۲۲۶میلیارد تومان برای اصلاح شبکه توزیع آب یاسوج  در سفر هیات دولت و رییس جمهور به استان برای اصلاح شبکه فرسوده آب مرکز استان از محل اعتبارات ملی (تنش آبی)پیش بینی شده است.

فخراحمد اظهارداشت: این میزان اعتبار برای اصلاح ۱۶۰ کیلومتر از شبکه توزیع آب شهر یاسوج تخصیص یافته که قرار است تا در دولت سیزدهم اختصاص یابد.

وی ابراز داشت:امسال تاکنون ۲۱ کیلومتر شبکه انتقال آب شهر یاسوج در مناطقی مانند شرف آباد، شهرک امام حسین (ع)،چند فرعی گلستان،بولوار ستارخان،فرعی ابوذر،تل خسرو و زمین های شهرداری و نیروی انتظامی اصلاح شده است.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه وبویراحمدتاکید کرد: اصلاح شبکه انتقال این  مناطق افزون بر پیشگیری از هدرروی آب منجر به افزایش فشار آب با جایگزینی لوله های با قطرهای بزرگ شده است. 

فخر احمد تاکید کرد: بیش از ۳۰ درصد شبکه توزیع آب آشامیدنی شهر یاسوج فرسوده و نیازمند مرمت است.

تصفیه خانه آب یاسوج

براساس این طرح قرار است آب رودخانه بشار به آبگیر هدایت،پمپاژ شده  تصفیه می شود و این تصفیه خانه مناطق مانند سروک، اکبرآباد شهرک ولایت و نجف آباد و مناطقی مانند بولوار رجا،کاشانی ها و باهنرها را پوشش می دهد.

رودخانه بشار که از جنوبی شرقی بویراحمد علیا در گنجگون، تیز آب و تنگ سرخ سرچشمه گرفته پس از عبور از شهر یاسوج  با نام بارز به رود کارون می‌پیوندد.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد گفت: ساخت تصفیه خانه آب یاسوج یکی دیگر از راهبردهای تامین آب پایدار این شهر است و ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 سید مهدی فخراحمد افزود: ۱۰درصد از پیشرفت فیزیکی طرح تصفیه خانه آب شهر یاسوج در یک سال گذشته تاکنون انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه تملک زمین، دیوار کشی،اجرای خط انتقال و سوله ها از بخش های احداث شده تصفیه خانه آب شهر یاسوج است اظهار داشت: این طرح که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۹۶ آغاز شده در مراحل پایانی قرار دارد و براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است دهه فجر امسال بهره برداری شود.

وی ابراز داشت: در سال جاری به منظور سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی تصفیه خانه آب شهر یاسوج پیمانکاران جدید برای احداث آبگیرو پست برق اضافه شده است.

فخراحمد اضافه کرد: امسال ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح تصویب شده که قرار است ۲۰ میلیارد تومان از این میزان در آذر ماه اختصاص یابد.

وی بیان کرد: با بهره برداری از این طرح ۲۰۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت تأمین آب یاسوج معادل ۲۰ درصد به حجم ورودی آب تولیدی این شهر اضافه می شود.

دوربرداری چاه مهریان

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: امسال همچنین عملیات دوربرداری یک حلقه چاه تامین آب آشامیدنی در منطقه مهریان با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ تومان اجرا شد و آبان ماه  امسال وارد مدار شد.

فخراحمد ابراز داشت: با انجام عملیات دوربرداری این چاه میزان آبدهی چاه آب مذکور از پنج لیتر در ثانیه به ۵۰ لیتر ثانیه رسیده است که بهره برداری این طرح وضعیت آب مهریان و بنسنجان را بهبود بخشیده است.

از آنجا که چاه های تامین آب آشامیدنی پس از مدتی فعالیت به علت گرفتگی لوله ها و ناتوانی در پمپاژ میزان آبدهی آنان کاهش می یابد با انجام عملیات دوربرداری میزان آبدهی آن بهبود می یابد.

اگرچه این تلاش ها برای دسترسی شهروندان شهر یاسوج به آب آشامیدنی بسیار ارزنده است و چشم انداز خوبی برای تامین این نیاز حیاتی مشترکان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد ترسیم کرده است اما از آنجا که میزان ۲۰ میلیون مترمکعب آب سد در دست ساخت تنگ سرخ به آب آشامیدنی این شهر اختصاص دارد به نظر می رسد تکمیل این سازه آبی بتواند شرایط بهتری را  با توجه به احتمال افزایش جمعیت مرکز استان در آینده ایجاد کند.

شهریاسوج مرکزاستان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۸۵هزار مشترک آب دارد.

براساس آخرین آمار که در سال ۱۳۹۹ اعلام شده شهر یاسوج ۱۳۹ هزار نفر جمعیت دارد.