حسین سعیدی راد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: حجم فعلی مخازن ذخیره آب آشامیدنی گنبدکاووس ۳۵ هزار متر مکعب است و با وجود قرارداشتن در فصل زمستان این روزها با توجه به افزایش مصرف مردم برای شست و شو  و نظافت خانه‌ها حجم آب کاهش چشمگیری یافته است.

وی با تاکید بر اینکه آب شرب فقط برای مصارف ضروری مانند پخت غذا، نوشیدن و استحمام است از مردم خواست از این آب برای شستشوی فرش، قالی، موکت و ماشین استفاده نکنند و انجام آن را به قالی شویی و کارواش بسپارند.

مدیر امور آب و فاضلاب گنبدکاووس ادامه داد: مردم در صورت لزوم انجام شستشوهای معمول آخر سال زمان آن را به یک روز و یا چند ساعت مانده به آغاز سال تحویل موکول نکنند چرا که آن زمان مصرف آب به اوج خود رسیده و احتمال قطعی افزایش می‌یابد.

سعیدی راد گفت: مجموع آب آشامیدنی مورد نیاز شهرستان در پیک مصرف ۸۳۳ لیتر درثانیه است که ۴۸۰ لیتر در ثانیه تامین شده و ۳۵۳ لیتر در ثانیه کمبود داریم.

وی افزود: همچنان در فصل زمستان برای مدیریت حجم ذخیره آب مخازن شب‌ها تعداد پمپ‌ها را کم می‌کنیم در غیر این صورت مردم گنبدکاووس هم اینک هم همانند فصل تابستان با قطعی آب درگیر می‌شوند.

رییس امور آب و فاضلاب گنبدکاووس افزود: برای رفع کمبود آب شرب باید ۱۸ حلقه چاه آب جدید حفر شود که نیاز اعتباری آن ۸۰۰ میلیارد ریال است ضمن اینکه عملیات حفر ۶ حلقه آن شروع شده است.

سعیدی‌راد اضافه کرد: به سبب کمبود منابع تامین آب هم اکنون به ۱۸ روستا با تانکر و به صورت سیار آبرسانی می‌شود و درصد برخورداری مناطق روستایی گنبدکاووس ۶۰ درصد است که از میانگین استانی و کشوری به ترتیب ۱۲ و ۱۴ درصد پایین تر است.

 وی ادامه داد: برای تکمیل مجتمع آبرسانی فجر گنبدکاووس که عملیات اجرایی آن از ۲ دهه قبل برای تامین آب شرب تعدادی از روستاها شروع شده و اکنون فقط ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب گلستان هم با توجه به انجام خانه تکانی پایان سال از مردم خواست در مصرف آب صرفه جویی کنند.

ایرج حیدریان گفت: روزهای پایانی اسفند، سنت کهن خانه تکانی انجام و مصرف آب به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد بنابر این با توجه به محدودیت منابع آبی در استان، شهروندان باید از هدر رفت آب و استفاده بی رویه از این نعمت خدادادی جلوگیری کنند.

وی از آمادگی برای آبرسانی به مشترکان در شهرها و روستاهای گلستان در روزهای پایانی سال خبر داد و افزود: تمامی تمهیدات لازم برای آبرسانی به مردم شریف استان اندیشیده شده اما در صورت نبود مدیریت صحیح مصرف آب ممکن است با مشکل کاهش فشار در شبکه توزیع و یا قطع آب مواجه شوند.

گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت ۶۵ هزار مشترک آب و فاضلاب شهری و ۳۶ هزار مشترک روستایی دارد.