استاندار هرمزگان در آیین کلنگ زنی این طرح گفت: طرح ساماندهی فاضلاب شهر بندرعباس در هفت مرحله اجرایی خواهد شد که اکنون در مرحله نخست و در آستانه آغاز مرحله دوم طرح هستیم و مرحله سوم نیز که خرید لوله فولادی به طول ۲۲ کیلومتر بوده نیز در حال انجام شدن است.

مهدی دوستی افزود: این طرح برای تکمیل نیازمند ۳۰ هزار میلیارد ریال است که بخشی از آن توسط صنایع مشارکت کننده در طرح تامین خواهد شد و نیازمند این هستیم که مشارکت عمومی وجود داشته باشد و اعتبارات لازم تامین تا به سرعت اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه موضوع اصلی در اجرای این طرح مبحت زیست محیطی است، بیان داشت: متاسفانه نگاه به این حوزه بیشتر کلامی بوده و به برخی اقدام های نمادین محدود شده است؛ در حالی که همه وظیفه داریم ایرانی آبادتر را به نسل‌های آینده تحویل دهیم بنابراین بایستی بر روی مسائل زیست محیطی تعصب داشته باشیم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان اظهارداشت: : باید متعصبانه نسبت به مسائل محیط زیستی خلیج فارس حساس باشیم و تهدید ورود فاضلاب به دریا را با اجرای این طرح مهم و با کمک صنایع بزرگ استان به یک فرصت تبدیل کنیم.

دوستی ادامه داد: در استان هرمزگان خوشبختانه یک قطب صنعتی فولاد در حال ایجاد شدن است و بر همین مبنا برای آموزش نیروی انسانی مورد نیاز و کادر متخصص این صنایع، از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست داریم که یک هنرستان فنی و حرفه ای خاص فولاد در استان احداث شود.

وی گفت: در صورت موافقت با احداث این هنرستان حاضر به تامین تمام زیرساخت‌های لازم و آب و برق مجموعه و تجهیز آن هستیم تا در آینده استان با کمبود کادر متخصص روبرو نشود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: تعادل بخشی بین توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی و مسائل زیست‌ محیطی یک گرفتاری در دنیا است و مختص به کشور ما هم نیست و مدیران باید بتوانند مسائل شان را اولویت‌بندی کنند و توجه ویژه به محیط‌زیست شود.

وی خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم که یک زمین و ساختمانی حتی ساختمان استانداری سابق را در اختیار قرار دهیم تا اساتید نیروها را آموزش دهند تا در مرحله دوم هم یک هنرستان ویژه صنایع معدنی در هرمزگان ایجاد شود.

دوستی گفت:  یکی از وظایف اصلی حاکمیتی برآورده کردن درخواست‌ها و آرزوهای مردمی است و از اینکه در حال برآورده کردن آرزوی دیرینه مردم بندرعباس برای ساماندهی فاضلاب این شهر هستیم، بسیار خوشحالم.

گفتنی است در این مراسم به جای کلنگ زنی مرحله دوم طرح ساماندهی فاضلاب بندرعباس، چند اصله نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی کاشته شد.

شرکت تامین و توسعه زیرساخت خلیج فارس کنسرسیومی متشکل از هفت شرکت و صنعت شامل سازمان ایمیدرو، شرکت فولاد هرمزگان، پالایشگاه بندرعباس، شرکت صبا فولاد خلیج فارس، شرکت صنایع ملی مس ایران، شرکت فولاد ستاره سیمین هرمز و گروه سرمایه‌گذاری مادکوش است که با هدف سرمایه گذاری مشترک برای تصفیه و انتقال فاضلاب بندرعباس به صنایع غرب استان تشکیل شده است.