حسین اسماعیلیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حفر و تجهیز ۱۹ حلقه چاه با ظرفیت آبدهی ۳۷۸ لیتر بر ثانیه، بازسازی و بهسازی مخزن ۳۰ هزار متر مکعبی، اصلاح و بازسازی خطوط و شبکه توزیع به طول ۳۹ کیلومتر و نیز توسعه و تکمیل خطوط آبرسانی به طول هشت کیلومتر با هزینه ۲ هزار و ۳۵ میلیارد ریال از طرح های آبرسانی شهرستان مشهد در هفته دولت است.

وی اضافه کرد: طرح ساخت مخازن با ظرفیت هزار و ۵۰۰ متر مکعب در روستاهای شیرحصار، خلق آباد، معین آباد، عباس آباد، کمینگران، پری آباد و فتح آباد در شهرستان مشهد با جمعیت بیش از ۶ هزار نفر، اجرای ۳۰ کیلومتر خط انتقال کنه بیست به خیرآباد، آبرسانی به روستاهای نجم آباد، کشف و شیرحصار با جمعیت حدود ۱۸ هزار نفر نیز از طرحهای افتتاحی در هفته دولت با هزینه هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: در یک سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه تامین آب روستایی صورت گرفته است به گونه ای که تعداد روستاهای با شرایط تنش آبی از ۱۴۰ روستا به حدود ۹۵ روستا کاهش پیدا کرده است.

اسماعیلیان افزود: براساس سیاست محرومیت‌زدایی دولت، اقدامات تکمیلی خوبی نیز برای حاشیه شهر مشهد صورت گرفته است که با اجرایی شدن طرحهای یادشده  بخش قابل توجهی از مشکلات ۹۵ روستا برطرف می شود.

وی اضافه کرد: در بخش فاضلاب نیز اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب بخشی از محدوده شهرک شهید رجایی و طبرسی حد فاصل جاده گاز تا پنجتن، اجرای شبکه جمع آوری و نصب انشعابات فاضلاب سطح شهر مشهد با هزینه هزار میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال به طول بیش از پنج کیلومتر و نصب هشت هزار فقره انشعاب فاضلاب برای ۲۸ هزار نفر جمعیت تحت پوشش از طرحهای انجام شده در حوزه فاضلاب مشهد در هفته دولت است.

نیاز آبی کلانشهر مشهد از ۵۰۰ حلقه چاه، ٢ رشته قنات، یک رشته چشمه و سدهای دوستی، کارده، ارداک و طرق تامین می شود.

متوسط مصرف آب در مشهد برای مشترک خانگی حدود ١٢٠ لیتر در شبانه روز است.