روابط عمومی سازمان صنایع ، معدن و تجارت فارس اعلام کرد: محمود رضایی‌کوچی در جلسه ویدئو کنفرانسی مشترک با معاون وزیر و رئیس سازمان صنایع کوچک و متوسط و شهرک‌های صنعتی ایران در رابطه با ضرورت تامین نیاز آب مصرفی استان به ویژه در بخش صنعت، اظهار کرد: بایستی در تعریف منابع و مصارف آبی تعادل وجود داشته باشد که در این زمینه به هر دستگاهی تکالیفی را برای این معادله لحاظ کرده‌ایم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد:  در استان فارس حدود ۷۰ شهرک و نواحی صنعتی و ۴۰۰۰ واحد صنعتی فعال و ۳۲۰۰ واحد طرح صنعتی بر اساس آمایش سرزمینی در دست اجرا وجود دارد که با توجه به خشکسالی‌ها در شرایط فعلی نیازمند تأمین آب حدود ۸۰ میلیون مترمکعب است.

رضایی‌کوچی اظهار داشت: حدود ۱۹۰، ۳۲۶، ۵۰۸ میلیون مترمکعب به ترتیب در سال‌های ۱۴۰۴، ۱۴۲۵ و ۱۴۵۰  آب مورد نیاز صنعت فارس پیش‌بینی شده است که بایستی تدابیر و اقدامات عملیاتی برای تامین آب انجام بشود.

وی ارائه برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در تأمین آب استان را نیازمند تصمیم اساسی و برنامه‌های مشخص دانست و گفت: در شهرک‌های صنعتی نیاز بسیار زیادی به آب وجود دارد که با توجه به کمبود منابع آبی و خشک شدن چاه‌های موجود بایستی در تعریف منابع جدید اقدامات عملیاتی لازم را اجرایی کنیم.

رضایی‌کوچی گفت: شهرک‌های صنعتی فارس و مناطق ویژه بایستی به دنبال تامین آب مورد نیاز خود از طریق راه‌حل‌های جدید باشند که استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌ها راه حل بسیار مطمئن خواهد بود که در شرایط فعلی ۷۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده فقط از شهر شیراز تأمین می‌شود.

انطباق برنامه‌های تأمین آب مصرفی با دستورالعمل ملی وزارت نیرو

محسن اردکانی، دبیر شورای راهبردی آب استان فارس و رییس قرارگاه عملیاتی این شورا در این جلسه اظهار داشت: در تامین نیاز مصرفی آب بایستی برنامه‌ریزی خود را با برنامه‌ها و دستورالعمل ملی وزارت نیرو انطباق دهیم.

اردکانی گفت: با توجه به دستورالعمل وزارت نیرو مبنی بر اینکه در صورت نیاز به مصرف آب شرب به دلیل کمبود منابع آبی،  از طریق قطع تخصیص آب صنعت مقدار مورد نظر در مصارف خانگی شهرها و روستاها تأمین خواهد شد.

دبیر شورای راهبردی آب استان فارس در رابطه اهمیت راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرهای مختلف، گفت: پساب تصفیه‌خانه‌ها پایدارترین آب محسوب می‌شود که لازم است این مهم در سطح استان فارس عملیاتی شود.

تأمین نیاز مصرفی آب صنعت فارس با انتقال آب از دریا

حمیدرضا ایزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اظهار کرد:با هدف اجرایی کردن سیاست‌های دولت سیزدهم در مدیریت منابع و مصارف آب به صورت مستمر در حال برنامه‌ریزی برای تعریف و یا عملیاتی کردن پروژه‌های در دست انجام هستیم تا نیاز مصرفی آب صنعت فارس در شرایط فعلی و آینده تامین شود.

وی گفت: انتقال آب از دریا یکی از پروژه‌های مهم استان است که در فازهای مختلفی تعریف شده که در حال حاضر فاز اول آن در دست انجام است که امید داریم با بهره‌برداری از آن بخشی از آب مورد نیاز صنعت ما تامین شود.

ایزدی یکی دیگر از پروژه‌های عمرانی استان فارس در حوزه آب را ایجاد تصفیه‌خانه در شهرهای مختلف معرفی کرد و در این زمینه گفت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده بایستی شرایطی فراهم شود تا بخش قابل‌توجهی از آب مورد نیاز صنعت از پساب تصفیه‌شده شهرها تامین شود که قطعا این روش یکی از راهکارهای مناسب و پایدار در این زمینه محسوب می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به اینکه صرفه‌جویی مصارف آب از منابع سفره‌های زیرزمینی و همچنین سطحی بسیار حائز اهمیت است، افزود: بر اساس برنامه‌های کلان کشور که در هر استان به صورت تفکیک شده اعلام شده است بایستی در مصارف آب در بخش کشاورزی، خانگی، فضای سبز و همچنین صنعت نیز در حدود تعریف شده صرفه‌جویی داشته باشیم که در صنعت فارس این مهم اجرایی شده است.

ایزدی با تاکید بر اهمیت شیوه‌های نوین و فرهنگ‌سازی در مصرف آب، گفت: به همین منظور آموزش و تکنولوژی و همچنین بکارگیری دانش در مدیریت منابع آبی بسیار تاثیرگذار در کاهش مصارف گوناگون به ویژه کشاورزی است.