به گزارش خبرنگار ایرنا، سال‌هاست اهالی شهر گردشگری و اقتصادی فریدونکنار از مشکل نبود فاضلاب شهری و مشکلات زیست محیطی رنج می‌برند و از ۱۰ سال قبل راه‌اندازی تصفیه خانه فاضلاب در دستور کار مسوولان اجرایی استان قرار گرفته بود که به دلیل فقدان اراده برای تامین زمین و جانمایی اجرا، این طرح در حد شعار و مسکوت باقی مانده بود.

باتوجه به جمعیت حدود ۷۶ هزارنفری ساکن در این شهر و جوابگو نبودن زیرساخت‌ها برای جمع‌آوری فاضلاب در منطقه، بحث راه‌اندازی تصفیه‌خانه در سفر شهرستانی ۱۹ خرداد استاندار مازندران به فریدونکنار بار دیگر در دستور کار قرار گرفت و بعد از گذشت حدود ۵۲ روز از پایان این سفر، مدیرعامل شرکت آب و فاصلاب شهری مازندران از تخصیص زمین پنج هکتاری برای اجرای این طرح خبر می‌دهد تا بعد از یک دهه مطالبات به حق شهروندان دیار پرندگان مهاجر در گام جدید قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مازندران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در بودجه سال ۱۴۰۰ از محل ماده ۲۳، تصفیه خانه فاضلاب فریدونکنار دارای ردیف اعتباری شد و با پیگیری‌های استاندار مازندران در ماه‌های گذشته جذب زمین برای جانمایی احداث این طرح در دستور کار قرار گرفت.

بهزاد برارزاده تصریح کرد: ۱۷۵ کیلومتر طرح فاضلاب شهری فریدونکنار به زودی در دست اجرا قرار خواهد گرفت و برای تحقق این برنامه در زمان حاضر ۱۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که، با تکمیل این طرح در کنار رفع مشکل فاضلاب جمعیت ۷۶ هزار نفری شهروندان فریدونکناری، دغدغه فاضلاب شهری شهروندان غرب بابلسر از بابلرود تا فریدونکنار با جمعیت تقریبی ۱۰۰ هزار نفر هم برطرف خواهد شد، گفت: طبق برآوردهای انجام شده برای تکمیل این طرح حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران با اشاره به آغاز کلنگ‌زنی و اتمام طرح فاضلاب شهری فریدونکنار، ادامه داد: به زودی عملیات اجرایی خط انتقال فاضلاب آغاز و زمان تکمیل تمامی گام‌های این طرح در یک دوره زمانی پنج ساله پیش بینی شده است.

فریدونکنار یکی از شهرستان‌های ساحلی استان مازندران است که براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن ۸۰ هزار و ۱۵۴ نفر جمعیت دارد.