به گزارش روز جمعه ایرنا علیرضا قاسمی در بازدید از طرح اصلاح شبکه فاضلاب زابل که با حضور رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، معاون مهندسی و توسعه شرکت آبفای کشور و نماینده مردم زابل در مجلس صورت گرفت، اظهارداشت: یکهزار و ۱۵۰ هکتار از محدوه شهر زابل دارای طرح شبکه جمع‌آوری فاضلاب است.

وی با بیان این که این طرح در محدوده قانونی شهر تا افق ۱۴۱۵ طراحی شده است، افزود: ریزشی بودن خاک، بالابودن تراز آب زیرزمینی و اهمیت ایجاد بستر مناسب جهت بازچرخوانی و استفاده از پساب با توجه به مشکلات تامین آب در منطقه جهت کاربری‌های مختلف از مهمترین دلایل اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب زابل است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان  حجم شبکه جمع‌آوری فاضلاب اجرا شده زابل را در قالب خطوط اصلی و فرعی و از اقطار ۱۵۰ الی ۱۲۰۰ میلی متر، ۲۴۷ کیلومتر اعلام و کرد ‌وگفت: شبکه فاضلاب زابل دارای ۹ ایستگاه پمپاژ است و به تصفیه‌خانه فاضلاب واقع در جنوب غرب این شهر منتقل می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ۱۱۴ کیلومتر از خطوط اجرا شده از جنس آزبست با طول عمر بیش از ۲۰ سال در مدار بهره‌برداری قرار دارد، اصلاح خطوط از اولویت شرکت آب و فاضلاب استان است.

 به گفته قاسمی، با پیگیری‌های صورت گرفته مجوز ماده ۲۳ اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب زابل از سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور اخذ و از محل اعتبارات عمرانی سال ۱۴۰۰ و منابع داخلی شرکت، بر اساس اولویت نقاط آسیب‌دیده ۳ کیلومتر از نقاط مربوطه اصلاح و بازسازی شد و در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با بیان این که این طرح ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: شاخص بهرمندی از  شبکه جمع‌آوری فاضلاب در این شهر ۷۲ درصد است.