به گزارش ایسنا، نمایندگان در شیفت صبح جلسه علنی امروز،‌ بررسی تبصره ۷ بودجه ۱۴۰۱ در بخش درآمدی را به پایان رسانده و وارد بررسی تبصره ۸ شدند.

در ابتدای جلسه نوبت عصر،‌ روح الله متفکر آزاد عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

علی نیکزاد که ریاست این جلسه را بر عهده داشت اخطار سلیمی مبنی بر حذف پیشنهادات مربوط به قانون‌گذاری در جریان بررسی جزییات بودجه را به رای گذاشت که نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند.

در ادامه بررسی های بودجه ای، نمایندگان  ساز وکاری برای کاهش هدر رفت آب در شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب شرب پیش بینی کردند.

بر این اساس وزارت نیرو مکلف شد به منظور کاهش هدر رفت آب در شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب شرب از طریق نشت یابی و رفع نشت و همچنین رفع انشعابات غیر مجاز، در قالب مشارکت با بخش غیردولتی و با استفاده از ساز و کار بیع متقابل یا سایر روش ها در قالب قراردادهای منعقده جهت تأمین منابع آبی اعم از آب یا پساب، معادل آب صرفه جویی شده از طریق اصلاح شبکه های توزیع را در اختیار سرمایه گذار و در محل مصرف جهت استفاده در مصارف صنعت قرار دهد.

در مصوبه ای دیگر، به شرکت های آب و فاضلاب استانی اجازه ارائه مشوق هایی در مقابل دریافت آب تصفیه شده از دریاها داده شد.

بر اساس این پیشنهاد به شرکت های آب و فاضلاب استانی اجازه داده می شود تا در مقابل دریافت آب تصفیه شده از دریاها از سرمایه گذاران معادل ارزشی آن در همان  استان آب به سرمایه گذار، پساب فاضلاب ها و یا آب خام و یا آب شرب برای فروش به واحدهای صنعتی و یا متولیان فضای سبز و یا تولید کنندگان چوب تحویل نمایند.

نمایندگان  برای جبران صادرات آب مجازی از کشور هم سازوکار تعیین کردند.

طبق این مصوبه، به منظور جبران صادرات آب مجازی از کشور که از طریق صادرات محصولات کشاورزی و غذایی صورت می گیرد، نیم درصد از ارزش محصولات صادراتی این موضوع اخذ و به خزانه داری کل کشور واریز می گردد.

با تصویب بندهای دیگری از لایحه بودجه ۱۴۰۱، نمایندگان به دانشگاهها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری مجوز اخذ تسهیلات از بانکها را صادر کردند.

همچنین به مدارس اجازه دادند نسبت به جمع آوری کتب درسی و مجلات مصرفی در پایان هر سال تحصیلی و فروش آنان اقدام کند.