سعید پورزادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون در این جزیره روزانه ۱۰ هزار مترمکعب فاضلاب تصفیه می شود که با توجه به نرخ افزایش جمعیت، توسعه فعالیت های گردشگری و اقتصادی افزایش این ظرفیت در دستور کار است.

وی اضافه کرد: در این راستا شرکت عمران، آب و خدمات جزیره هم اکنون طرح توسعه تصفیه خانه را با ظرفیت پنج هزار متر مکعب را در دستور کار قرار داده که زمستان سال گذشته با اتمام ساختمان و زیرساخت های آن حالا در مرحله نصب تجهیزات است.

پورزادی با بیان اینکه تلاش می شود این طرح تا پایان تابستان به بهره برداری برسد تا در ایام پیک حضور گردشگران در جزیره مشکلی از این حیث وجود نداشته باشد افزود: همچنین طراحی مرحله اول تصفیه خانه فاضلاب جنوب با ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ متر مکعب نیز برای سال های آتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تصفیه خانه جنوب با طراحی فازهای بعدی در برنامه میان مدت قابلیت افزایش تصفیه فاضلاب جزیره به بیش از ۲۰ هزار متر مکعب را دارد یادآور شد: سازمان منطقه آزاد کیش در راستای طرح جامع توسعه جزیره در نظر دارد شبکه تصفیه فاضلاب را براساس استانداردهای محیط زیستی در برخی نقاط محدود را توسعه دهد تا بتواند تمام پساب را همانند گذشته در فضای سبز بکارگیری کند.

مدول اول تصفیه خانه فاضلاب فعلی کیش (شمال) با ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب نیز در  سال ۱۳۹۳ به بهره داری رسیده که با افزایش جمعیت و مسافر به ویژه در فصول پاییز و زمستان شاهد رشد حجم ورودی است.

با اجرای مدول های تازه با استفاده از دیفیوزرهای هوادهی، سامانه میکسرهای هایپر کلاسیک تصفیه خانه به سامانه هوا دهی عمقی تغییر خواهد کرد تا روند تصفیه فاضلاب بهبود یابد.

هم اکنون بیش از ۹۰  درصد آب مورد نیاز فضای سبز جزیره از طریق آب تصفیه شده از فاضلاب تامین می شود که این امر برای صرفه جویی در منابع ارزشمند آب در جزیره کیش اهمیت زیادی دارد.