به گزارش خبرنگار ایرنا ، در اجرای این طرح ملی حدود ۹۰ کیلومتر خط انتقال لوله و یک واحد تصفیه خانه یک هزارو ۵۰۰ لیتری  برنامه ریزی شده است و منبع تامین آب آبر رسانی به شهرهای گروه الف مازندران هم سد شهید آیت الله صالحی مازندرانی و یا همان البرز است. 

از آنجایی که طبق اعلام رسمی شرکت آب و فاضلاب مازندران اکنون استحصال آب از چاه های عمیق به مرحله خطر لب شور شدن رسیده است و از طرفی کدر شدن آب شرب در زمان بارندگی نیز مشکل جدی است ، تامین آب شرب از منابع آب های سطحی از برنامه های جدی وزارت نیرو در استان است که به صورت جدی مورد توجه دولت مردمی سیزدهم نیز قرار گرفت.

بر اساس بررسی های صورت گرفته از نکا تا گلوگاه در استان مازندران تمامی چاه های عمیق لب شور و لب تلخ شده است . از طرفی در تمامی نقاط استان یعنی از بهشهر تا رامسر شاهد گسترش و نفوذ آهن و منگز در آب های زیر زمینی هستیم و برای رفع این مشکل اکنون ۶۶ پکیچ تصفیه آب در تاسیسات آب رسانی مازندران وجود دارد .

چالش های مازندران در تامین آب شرب  از یک سو کاهش میزان بارندگی و از سوی دیگر وسعت تاسیسات تولید ، توزیع و انتقال آب از طریق کیلومترها خطوط انتقال و شبکه های آبرسانی است که البته باید به افزایش ۲۰ درصدی مصرف آب در پااین هر هفته به دلیل حضور مسافران و گردشگران طی سال توجه کرد.

بهره برداری و تضمین تامین آب شرب در شهرهای گروه الف مازندران که حدود نیمی از جمعیت شهری استان را شامل می شود از این بابت اهمیت خاصی دارد که مشکلات لب شور شدن چاه های آب شرب این منطقه از بین می رود و به طور میانگین سالانه حدود ۳۲ میلیون متر مکعب آب شرب این منطقه از پشت سد البرز تامین می شود.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مازندران در گزارشی از آخرین وضعیت عملیاتی شدن این طرح به خبرنگار ایرنا گفت که این طرح ملی که از  سال ۸۸ کلنگ آن بر زمین کوبیده شد ، تا کنون بر اساس تخصیص اعتبار و  پیگیری های متعدد برای بر طرف کردن موانع هایی نظیر متعارض زمین و خرید و تملک مسیر ، صدور مجوز برای کنده کاری ها در بخش های ایجاد خط انتقال لوله ، ساخت تصفیه خانه و  ایستگاه های پمپاژ پیشرفت هایی قابل توجهی داشته است.

مهندس حیدر داودیان افزود: برای رساندن  آب آشامیدنی کافی و تصفیه شده به مردم شهرهای مرکزی مازندران ابتدا تصفیه خانه ای به ظرفیت یک هزارو ۵۰۰ لیتر در روستای درونکلای شرقی بابل ساخته شده است که فاز نخست آن یعنی استفاد از یکهزار لیتر بر ثانیه تصفیه‌خانه و  ۳۰ کیلومتر از خط آبرسانی در مدار قرار گرفت.

وی با توضیح این که اکنون حدود ۴۰ کیلومتر از خط انتقال یعنی از بابل تا انتهای شهرستان بابلسر در مدار آب رسانی قرار گرفته است ،دامه داد: خوشبختانه با همکاری فرمانداری و مردم شهر بابل با حل مشکلات تعارض در ایجاد سه کیلومتر خط انتقال لوله آب و به اتمام رسیدن مخزن ۲۰ هزار لیتری در امیر کلا ، هم اکنون آب مردم شهرهای بابل ، امیرکلا ، هادی شهر و بابلسر با ۷۰۰ لیتر بر ثانیه از تصفیخانه تامین می شود.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان این که در حال حاضر عملیات لوله گذاری از ابتدای بابلسر تا فریدونکنار به طول حدود ۲۵کیلومتر البته رفت وبرگشت و مخزن ۱۵هزار لیتری در منطقه اجاکسر در دست اجرا است، گفت: با اتمام خط انتقال و استفاده کامل از ظرفیت یک هزارو ۵۰۰ لیتری تصفیخانه بابل ، همه مردم شرهای های گروه الف  از طرح آبررسانی بهره مند می شوند.

داودیان با ابراز امیدواری مبنی براین که تا پایان سال این طرح البته با تخصیص اعتبار به اتمام می رسد، گفت:طبق برنامه و بر اساس افق وچشم انداز بلند مدت برای تامین آب شهرهای گروه الف باید ۵۲میلیون متر مکعب آب از پشت سد های بالا دست تامین شود که اکنون با توجه به جمعیت و نیاز سالانه  ۳۲میلیون متر مکعب ،مشکلی در تامین آن در پشت سد البرز نداریم.

وی ادامه داد: با توجه به این که مجوز ساخت سد سجاد رود نیز در مرحله نهایی قرار گرفته و کلنگ آن در آینده نزدیک یعنی امسال به زمین زده می شود ، تامین آب شرب شهرهای گروه الف در مرکز مازندران تضمین خواهد شد.

این مسئول به اهمیت تامین آب از پشت سدهای استان به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های شرکت آب منطقه ای مازندران اشاره کرد و توضیح داد:  در حال حاضر طبق اعلام رسمی شرکت آب و فاضلاب مازندران روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر در ثانیه آب ازمنابع آبی مختلف که  ۸۰ درصد آن از طریق چاه های عمیق است، تامین می شود.

وی تصریح کرد: موضوعی که بسیار مهم است این که ۳۰ درصد آب استحصال شده به دلیل تلفات ناشی از فرسودگی شبکه به هدر می‌رود و از آن جایی که حضور مسافران و گردشگران در استان طی سال به خصوص در ایام نوروز ، تعطیلات پایان هر هفته و ایام تابستان دائمی شده است ،به طور متوسط میزان مصرف آب شرب در این ایام حدود ۲۰ درصد از روزهای عادی سال بیشتر می شود.یعنی مازندران در زمان پیک مصرف با کمبود ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه مواجه می شود.

داودیان گفت: متاسفانه به دلیل مشکلات ناشی از کم بارشی و برداشت های بیش از حد چاه های عمیق ، هر سال شاهد افت شدید سطح آب های زیر زمینی و در نتیجه کاهش ظرفیت تولید استان هم هستیم که مشکلات را در آینده پیچیده خواهد کرد. به همین دلیل علاوه بر اجرای طرح های اصلاح شبکه های فرسوده برای جلوگیری از هدررفت آب شرب و صد البته ترویج فرهنگ مصرف بهینه ، تامین آب از پشت سدها به جای چاه های عمیق از برنامه های محوری شرکت آب منطقه ای مازندران است.

بحران لب شوری چاه‌های آب شرب مازندران 

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران نیز در گزارشی آخرین وضیعت آب شرب استان را در گفت و گو به خبرنگار ایرنا تشریح کرد و گفت : اکنون استحصال آب از چاه های عمیق به مرحله خطر لب شور شدن آب رسیده است و از طرفی کدر شدن آب شرب در زمان بارندگی نیز مشکل جدی است ، باید به سمت به طرح های تامین آب شرب از منابع آب های سطحی برویم.

بهزاد برارزاده با اظهار این که دیگر امکان حفر چاه عمیق برای تامین آب شرب در دشت های استان وجود ندارد ، افزود : به طور یقین از فریدونکنار تا گلوگاه با تلخی و شوری آب مواجه می شویم.

وی گفت : همچنین بر اساس بررسی های صورت گرفته از نکا تا گلوگاه در اسنان مازندران تمامی چاه های عمیق لب شور و لب تلخ شده است ، از طرفی در تمامی نقاط استان یعنی از بهشهر تا رامسر شاهد گسترش و نفوذ آهن و منگز در آب های زیر زمینی هستیم و برای رفع این مشکل اکنون ۶۶ پکیچ تصفیه آب در تاسیسات آب رسانی مازندران وجود دارد .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مازندران تاکید کرد : باید از آب پشت سد های سد انحرافی رامسر ، دو هزار و سه هزار تنکابن تا سد گلورد در شرق استان با ایجاد تاسیسات جدید و لوله گذاری ها بهره بگیریم.

وی ادامه داد: اکنون سد گلورد آب دارد ولی مردم شرق استان مازندران تشنه هستند ، با فقر تاسیسات و امکانات زیر ساختی برای ارایه خدمات به مردم بومی مواجه هستیم ، این در حالی است که  شاهد حضور میلیون ها مسافر نیز در استان هستیم.

برارزاده با اظهار این که نامه ای در باره کسری زیرساخت ها با امضاء استاندار تنظیم و برای وزارت نیرو  و مدیریت بحران وزارت کشور ارسال شده است ، گفت : اکنون از ۲ هزار و ۹۲۲ روستای مازندران  یک هزارو ۶۸۰ روستا تحت پوشش آب و فاضلاب هستند و یک هزارو ۲۴۲ روستا همچنان از خدمت رسانی لوله گذاری و مخزن محروم هستند.

وی به چالش های ناشی از کاهش بارش ها در مازندران اشاره کرد و افزود : طبق آمار رسمی از ۵۰ سال گذشته ، ۱۹ درصد کاهش بارندگی در استان رخ داده است که ضرورت صرف جویی را بیش از پیش جدی می کند.

او با اعلام این که منابع آبی مازندران سه هزار و ۳۷۶ میلیون مترمعکب است که ۱۱ درصد آن برای شرب و بقیه برای مصارف کشاورزی و صنعت است ، ادامه داد : استفاده مکانیزه و صحیح مصرف آب را باید در استان همگام با توسعه زیر ساخت ها جدی بگیریم.

برارزاده توضیح داد: در شرایط فعلی نیاز آب شرب در پیک مصرف در مازندران  ۱۵هزار لیتر در ثانیه است که ظرفیت استحصال در حداکثر مصرف ۱۳ هزارو ۹۴۰ لیتر در ثانیه امکان تولید وجود دارد که از  چاه و آب های سطحی تامین می شود. 

وی افزود : میزان مخزن ذخیره ۵۸۳ هزار متر مکعب است که ۴۶۰ هزار  متر مکعب کم داریم و امسال با همکاری سپاه کربلا و طرح شیهد سلیمانی حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره در دست اجرا داریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران مصرف سرانه آب شهری مازندران را  ۱۹۹ لیتر در شبانه روز اعلام کرد و گفت : نرم استاندارد مصرف ۱۵۰ لیتر است و اگر بتوانیم به رقم ۱۶۰ لیتر در ثانیه برسانیم امسال  از چالش عبور می کنیم .

وی به رشد جمیعت ،تغییر اقلیم و آلودگی منابع آب های زیر زمینی و تعرفه کم نیز اشاره کرد و افزود : بررسی ها نشان می دهد که هدر رفت ناشی از فرسودگی خطوط لوله آب در استان زیاد است چون از ۲۱ هزار  کیلومتر خطوط  پنج هزارو ۳۰۰ کیلومتر فرسوده است و ترمیم آن هم به سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتیار نیاز دارد. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران مشکلات تامین آب را عامل آسیب دیدگی حوزه گردشگری استان به عنوان میزبان ملی دانست و گفت: از سوی دیگر تامین برق اضطراری برای تاسیسات آبی مازندران نیز بسیار جدی است که با چالش مواجه هستیم یعنی اکنون دغدغه این است که فقط ۱۵۰ دیزل برق اضطراری وجود دارد که به نسبت ۹۵۹ تاسیسات آبی بسیار ناچیز است.

وی افزود : امسال ۲۰ شهر  و ۲۱۳ روستای مازندران با  تنش آب شرب مواجه هستند که امیدواریم با صرفه جویی ها که با همکاری سپاه کربلا مازندران  در دستگاه های اجرایی شروع شده است  از این چالش ها عبور کنیم.

او ادامه داد : تاکید می کنم برای  صرفه جویی می توان از  شیرهای کاهنده استفاده کنیم ، متولیان مساجد و دستگاه های اجرایی به این موضوع توجه کنند، همچنین استفاده از فلاش تانک ها ، کنترل تاسیسات و نشت یابی شیر آلات و تاسیسات ، جدا سازی آب برای مصرف فضای سبز از آب شرب در همه مناطق مازندران نیز ضروری است.