احمد حیدری معاون حقوقی ، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو روز پنجشنبه در حاشیه نشست انسجام بخشی مدیران آب و برق استان فارس در گفت و گو با خبرنگاران بر لزوم اجرای کامل مصوبات این نشست تاکید کرد و گفت: سد کوار که به نام شهید سردار سلیمانی نامگذاری شده جزو طرح های اولویت دار وزارت نیرو است و وزیر نیرو هم قول داده است که این طرح به صورت ویژه دیده شود.

وی ادامه داد: این سد در سال جاری ۱۱۲ میلیارد تومان تخصیص بودجه داشت که با حمایت های وزارت نیرو این مبلغ به ۳۰۱ میلیارد تومان رسیده است و در نهایت ۴۱۳  میلیارد تومان برای این سد امسال اعتبار اختصاص یافته و مصوب شده است که در یک برنامه زمانبندی سه ساله سد شهید سلیمانی آبگیری شود و کانال های آن نیز اجرا گردد.

حیدری معاون حقوقی ، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو ادامه داد : اجرای کانال و شبکه انتقال آب این سد هم شروع شده و بررسی هایی برای انتقال آب سد از طریق لوله هم در دستور کار است ، تملک و جابجایی هایی که پیرامون سد لازم است و باید انجام گیرد هم دنبال می شود و در کارگروه ویژه مسایل اجتماعی و تعارضات نیز بررسی می گردد.

 سد کوار قبل از سال ۷۰ کلنگ زنی شده و ۲۰۰ میلیون متر مکعب قابلیت ذخیره آب دارد ، بیش از ۳۵ سال از تاریخ آغاز به ساخت این سد می گذرد و این سد همچنان در حال ساخت است ، در سالهای متفاوت تعطیل و مجددا احیا شده است ، ۲ هزار هکتار از اراضی پیرامون سد نیاز به تملک دارد تا سد آبگیری شود ، بدنه سد ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و شبکه های آن هم ایجاد نشده است.

نهضت خدمت در استان فارس

به گفته این مسوول ، وزارت نیرو برنامه های جامع برای تامین آب و برق در شرایط بحرانی تابستانی دارد و در راستای سیاست های دولت سیزدهم برای رفع تنش آبی و رفع مشکلات تامین وانتقال برق ، مشوق هایی اعمال کرده و با ابلاغ این مشوق ها شاهد تاثیر گذاری شایسته برای عبور از بحران تابستانی کمبود آب و برق هستیم.

معاون حقوقی ، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو با اشاره به اینکه چالش‌هایی که سال‌های گذشته در زمینه تامین برق خانگی و برق کشاورزی و صنعتی رخ داد، در سال جاری با سیاستگزاری ها و برنامه ریزی های انجام شده وبا تلاش مدیران صنعت آب و برق تکرار نشد افزود: این موضوع بیانگر موفق بودن سیاستگزاری ها و برنامه ریزی ها است.در بازدیدهایی که در استان فارس انجام شد شاهد نهضت خدمت رسانی به مردم بودیم و در همه حوزه ها تلاش مضاعفی برای حل مشکلات مردم صورت گرفته است.

وی با تقدیر از مدیران استانی آب و برق به بازدید خود از روستاهای شهرستان خرامه که دچار تنش آبی شدید هستند اشاره کرد و گفت: با تصمیمات انجام شده برای رفع تنش آبی در این شهرستان در نشست های تخصصی با حضور استاندار فارس تصمیمات لازم گرفته شده و به تصویب رسیده است ، خط آبرسانی به این روستاها اجرا خواهد شد ، بسیج سازندگی اجرای خط آبرسانی به این روستاها را انجام خواهد داد ، از محل سد درود زن هم خط آبرسانی به خرامه با مطالعات کارشناسی اجرا خواهد گردید و تامین اعتبارات لازم برای اجرای این طرح هم با هماهنگی نمایندگان مجلس پیگیری و دنبال می گردد.

  معاون حقوقی ، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو همچنین در بازدید از شهرستان سروستان موضوع استفاده از پساب ها برای توسعه کشاورزی در این شهرستان را مورد تاکید قرار داد و گفت:  بیش از ۷۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان مستعد توسعه کشاورزی است و با برنامه ریزی و هدایت پساب های فاضلاب شیراز به این اراضی امکان توسعه کشت وجود دارد ، این اراضی تا ۸۰۰ هکتار قابلیت افزایش و توسعه دارد و یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی نیز با تامین آب صنعتی ، قابلیت استقرار در این شهرستان را دارند و ۷ هزار هکتار باغ های پسته موجود در این شهرستان نیز قابلیت استفاده از پساب ها برای توسعه و باروری دارند.

 دکتر  حیدری با تاکید بر اینکه پساب فاضلاب شیراز برای انتقال به شهرستان سروستان برنامه ریزی شده است گفت : این طرح نیازمند اجرای خط انتقال است و این تصمیمات در سالهای گذشته چندین بار مورد بازنگری قرار گرفته بود و اکنون تصمیم بر این است که با استفاده از روشهای بیع متقابل و با همکاری منابع استانی و کشوری این خط انتقال مجددا بررسی و اجرا گردد.

معاون وزیر نیرو ، به بازدید خود از شهرستان کوار هم اشاره کرد و گفت : در شهرستان کوار هم از آبرسانی های روستایی بازدید به عمل آمد ، موضوع جهاد آبرسانی در این شهرستان در حال اجرا است.

وی در باره آبرسانی به روستاهای مرکزی استان فارس نیز گفت: ۳۷۰ روستا در جهاد آبرسانی استان فارس قرار دارد ، اکنون این طرح برای ۴۲۰ روستا ابلاغ شده است که در جهاد آبرسانی قرار گیرند ، علاوه بر این همه روستای های سه شهرستان کوار ، سروستان و خرامه نیز در  طرح جهاد آبرسانی گنجانده شده است که در کوتاه ترین زمان ممکن آبرسانی به این روستاها انجام گیرد. همچنین اعتبار لازم برای انجام مطالعات احداث فاضلاب برای این سه شهرستان نیز تامین شده و طرح از محل اعتبارات داخلی شرکت آب و فاضلاب و اعتبارات استانی برای سه شهرستان خرامه ، کوار و سروستان اجرا خواهد شد.

کوار ، سروستان و خرامه به ترتیب در فاصله ۵۲ کیلومتری ، ۸۱ کیلومتری و ۷۰ کیلومتری جنوب و جنوب شرق شیراز قرار دارند.