به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی دونده روز دوشنبه در جلسه رفع مشکلات حوزه آب شرب تایباد افزود: برای این اقدمات فنی و مهندسی انجام شده افزون بر ۱۲ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا ساکنان ۱۲ روستای شهرستان در قالب پنج هزار و ۵۸ خانوار از نعمت آب شرب پایدار برخوردار شده اند.

فرماندار تایباد گفت: پروژه تامین آب شرب پایدار در روستاهای سرخسرا، سمنگان و مشهد ریزه در بخش میان ولایت تایباد از مهمترین طرحهای در حال اجرای این شهرستان است که بیش از ۲۷ میلیارد ریال اعتبار برای آن پیش بینی شده است.

دونده با بیان این که، افزایش دما، عدم رعایت الگوی مصرف و ثابت بودن توان تولید آب از مهترین عوامل کم آبی در تایباد است افزود: با هماهنگی و هم افزایی دستگاههای متولی این شهرستان، در حال حاضر هیچ یک از ساکنان ۳۸ روستای تایباد با مشکل آب شرب مواجه نیستند و امیدواریم که مشترکان شهری و روستایی این منطقه با هدف پایداری آب شرب الگوی مصرف آب را رعایت کنند.

وی با بیان این که شهرستان تایباد ۷۲ مخزن ذخیره سازی آب شرب شهری و روستایی دارد ادامه داد: در حال حاضر سرانه مصرف هر مشترک شهری در این شهرستان ۱۸۰ لیتر در شبانه روز و مصرف مشترکان روستایی به ۲۲۰ لیتر در هر ۲۴ ساعت می رسد.

فرماندار تایباد به فرسوده بودن شبکه توزیع آب روستایی این شهرستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شبکه توزیع آب روستایی تایباد ۳۶۰ کیلومتر است که ۱۰۰ کیلومتر آن معادل ۲۰ درصد فرسوده است.

دونده افزود: شهرستان تایباد هفت مجتمع آبرسانی روستایی با ۴۸۰ کیلومتر خط انتقال دارد و خوشبختانه با اقدامات فنی و همکاری خوب مردم این خطه مرزی، طی چند سال کمبود آب شرب شهری و روستایی در این منطقه به حداقل رسیده است.

شهرستان ۱۴۰ هزار نفری تایباد متشکل از ۲ بخش مرکزی و میان ولایت با ۳۸ روستا در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.