به گزارش خبرنگار ایرنا، ابوالحسن عالی روز دوشنبه در کارگاه آموزشی مدیریت مصرف آب و برق ویژه بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر اظهار کرد: الگوی مصرف صحیح آب ۱۶ مترمکعب در ماه است که در این استان تنها ۲۵ درصد مشترکان این الگو را رعایت می‌کنند.

وی بیان کرد: در استان بوشهر ۱۵ درصد مشترکان سه برابر الگو و ۳۰ درصد نیز ۲ برابر الگو تعیین شده مصرف آب دارند.

عالی اظهار کرد:  در این استان ۳۰ درصد مشترکان نیز مصرف آب آنها در حد معقول و یا اندکی فراتر از الگوی تعریف شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب بوشهر ادامه داد: میزان آب شرب تامین شده برای استان بوشهر در فصل زمستان ۴۰۰ هزار مترمکعب است که این میزان در تابستان به ۳۶۰ هزار مترمکعب کاهش یافته است.

وی بیان کرد: از میزان یاد شده تنها یک سوم آن که از محل سد کوثر و آب شیرین‌کن‌ها تامین می‎شود از پایداری لازم برخوردار است و مابقی که از محل چاه‎های محلی و شهرستان کازرون تامین می‌شود از لحاظ پایداری ریسک بسیار بالایی دارند.

عالی ادامه داد: ۷۵ درصد آب شرب استان بوشهر در بخش‌های خانگی و منازل و مابقی نیز در سایر بخش‎ها از جمله تجاری، فرهنگی و نظامی مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: براساس اطلاعات استخراجی از یک بررسی علمی مصرف آب در بخش خانگی شامل  ۲۸ درصد آشپزخانه، ۲۴ درصد حمام، ۱۶ درصد توالت، ۸ درصد روشویی،  ۸ درصد لباسشویی، ۵ درصد ظرفشویی و مابقی نیز مربوط به سایر مصارف است.

عالی تاکید کرد: بانون جایگاه اساسی در نقش دهی و مسائل خانواده دارند که باید در حوزه مدیریت مصرف آب نیز نقش ویژه خود را در مدیریت مصرف آب ایفا کنند.

وی افزود: بانوان شاغل در ادارات سفیران و پیغام بران صرفه جویی در مصرف آب هستند که باید بخوبی نقش خود را در مدیریت مصرف آن انجام دهند.

عالی با اشاره به اینکه نصب ادوات کاهنده یک چهارم آب مشترکان منازل را کاهش می دهد، گفت: اکنون سرانه مصرف آب استان بوشهر روزانه ۱۷۰ لیتر است که بانوان با ایفای نقش خود در مدیریت مصرف قادر به کاهش چشمگیر این میزان هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: برای عبور از این تابستان چنانچه نسبت به زمستان تنها ۱۰ درصد در مصرف صرفه جویی شود این استان با موفقیت از پیک مصرف آب عبور خواهد کرد.

وی بیان کرد: با تغییر اقلیم نمی توان جنگید و اقلیم نیز با ما سازگار نمی شود و تنها راهکار است این است که خود را با این پدیده تطبیق دهیم.

عالی گفت: چنانچه مدیریت مصرف آب صورت نگیرد به سخت ترین روش ما را مدیریت خواهد کرد و در این مسیر جای هیچگونه بی مسئولیتی برای مسئولان حوزه آب و مشترکان آن وجود ندارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر ادامه داد: منابع آبی امانتی در اختیار نسل کنونی است که باید با مصرف بهینه به نسل آینده تحویل داده شود.

وی اظهار کرد: نایابی و کم آبی در خیلی کشورها ابزار استحصال، انتقال و توزیع آب را با تورم‌ چند صد درصدی مواجه کرده است که این یکی از معضل‌های تامین آب است.

عالی یادآور شد: امروز قیمت یک کنتور آب حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که در مقطعی می‎شد با این اعتبار کنتور چندین مشترک را تعویض کرد.