محمد ضروری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با مسدود سازی و پرکردن این تعداد چاه، نزدیک به سه میلیون و ۹۳۰ هزار متر مکعب در استفاده از آب های زیر زمینی جلوگیری شده است.

وی افزود: شهرستان های کبودرآهنگ و فامنین به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد انسداد چاه‌های غیرمجاز دراین مدت را به خود اختصاص داده‌اند و همدان نیز با انسداد حدود ۵۰ چاه غیرمجاز در رتبه دوم قرار دارد.

ضروری تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ تاکنون، پنج هزار و ۳۸۴ حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود و موجب جلوگیری از اضافه برداشت بیش از ۳۱۲ میلیون مترمکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی با اشاره به همکاری مناسب دادگستری، پلیس و دستگاه های اجرایی برای انسداد چاه های غیرمجاز، خاطرنشان کرد: درهمین ارتباط امسال با نصب ۲۲۵ کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی این استان، افزون بر ۲۵ میلیون مترمکعب در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای استان همدان تصریح کرد: ۲۳ گروه گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان همدان به طور شبانه‌روز دشت‌های منطقه را کنترل می‌کنند.

وی اظهار داشت: با چاه‌های مجاز موجود در استان همدان که برداشتی بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز در راستای حفاظت از منابع آبی استان، برخورد می‌شود.

ضروری تاکید کرد: بر اساس اجرای برنامه های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری ۵۰۰ حلقه چاه غیر مجاز دیگر نیز با ظرفیت ۱۵ میلیون متر مکعب، در مناطق مختلف استان همدان شناسایی و مسدود شود.

بر اساس آخرین آمار، ۹۰ درصد از منابع آب زیرزمینی استان همدان در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش آشامیدنی و بهداشت و ۲ درصد در بخش صنعت مصرف می‌شود.