به گزارش ایرنا، علیرضا اخویان روز دوشنبه در مراسم امضا تفاهم‌نامه سه‌جانبه آبفای نیشابور با اداره حفاظت محیط زیست و سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری نیشابور اظهار کرد: در پنج روز ابتدایی تابستان امسال، میزان مصرف آب شرب در نیشابور هفت درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد افزایش یافته است، در این روزها همه چاه‌ها برای آبرسانی در مدار قرار گرفته است و از ظرفیت مخازن هم به طور کامل استفاده می شود.

وی گفت: با همکاری اداره برق قطعی برق نیز نداشتیم و مجتمع فولاد خراسان و اداره منابع طبیعی هر کدام یک حلقه چاه کمکی را در اختیار گذاشته‌اند.
وی با بیان اینکه بحران آب در دشت نیشابور از مرحله بحرانی گذشته و امروز همه افراد جامعه باید برای مقابله با این‌ بحران مشارکت کنند، اظهار کرد: برای فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی شهروندان تفاهم‌نامه‌هایی با ارگان های مختلف نیشابور از جمله آموزش و پرورش، هلال احمر و بسیج امضا شده و امروز هم تفاهمنامه مشترکی با اداره حفاظت محیط زیست نیشابور و سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری نیشابور برای حفظ منابع آبی به امضا رسید.

رییس اداره آب و فاضلاب نیشابور بیان کرد: سازمان‌های مزبور ۸۰ درصد جمعیت شهروندان نیشابور را پوشش می دهند و با کمک آنها به دنبال بررسی راهکارهای استفاده بهینه از منابع آبی و اشاعه فرهنگ صرفه‌جویی و مدیریت منابع آبی هستیم.
اخویان افزود: سازمان محیط زیست تعداد زیادی سمن فعال در حوزه محیط زیست دارد که افراد فعال و تاثیرگذاری در سطح جامعه هستند و از آنها برای حل مساله آب درخواست کمک کرده‌ایم تا در کمیته‌های فنی راههای بهره‌وری بیشتر از آب بررسی و اقدامات لازم در  این زمینه انجام شود.

مدیر سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری نیشابور نیز با بیان اینکه امروز بحران آب یک مساله جدی است و تمام مردم شهر و مسوولان در قبال آن مسوولیت دارند، گفت: در مجموعه سازمان حمل و نقل شهرداری با یک جامعه ۱۵ هزار نفری ارتباط داریم که منجر به ثبت ۸۰ هزار سفر روزانه با تاکسی و اتوبوس می شود که ظرفیت خوبی برای اطلاع رسانی به مردم خواهد بود.
اسماعیل قندهاری افزود: با استفاده از ظرفیت تاکسی‌ها و اتوبوس‌های شهرداری نیشابور بروشورها و پوسترهای اطلاع‌رسانی در بین شهروندان برای ترویج فرهنگ صرفه‌جویی توزیع می‌شود.
مدیر روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور، گفت: نیشابور در گذشته به شهر قنات‌ها مشهور  بود و بیش از ۱۲ هزار قنات در رشته کوه بینالود وجود داشت،  اما حالا جای آنها را شکاف‌ها گرفته، شکاف‌هایی که به نزدیکی شهر رسیده و یکی از این شکاف‌ها در منطقه کریم‌آباد در ۲ کیلومتری شهر نیشابور است.
هادی ناصری افزود: بیش از  ۵۰ واحد صنعتی در نیشابور دارای واحد تصفیه هستند که اگر استاندارد های محیط زیست را رعایت نکنند جزو صنایع آلاینده معرفی خواهند شد و باید در بحث تصفیه خانه نیشابور سرعت‌ دستگاه های متولی افزایش پیدا کند.
شهرستان  ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.