به گزارش خبرنگار ایرنا، ابوالحسن عالی روز یکشنبه به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در جمع رسانه ها افزود: از این میزان ۸۷ هزار متر مکعب در قالب ۶ سایت شامل بوشهر۲ بوشهر ۴، سیراف، آبپخش، سعدآباد و عسلویه در دست ساخت است که تا پایان سال ۳۵ هزار مترمکعب آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: همچنین ۹هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب شیرین کن نیز در قالب سه سایت سه هزارمترمکعبی دیر، پنج هزار و یک هزار و ۵۰۰ مترمکعبی عسلویه نیز در آستانه آغاز عملیات اجرایی هستند.

عالی بیان کرد: افزون بر این یک سایت آبشیرین کن ۷۰ هزار مترمکعبی نیروگاه نیز در حال انعقاد قرار داد با سرمایه گذار هستیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: در زمان حاضر  روزانه ۵۰ هزار مترمکعب آب از طریق هفت سایت آبشیرین کن شامل آبشیرین کن‌های بوشهر، کنگان، اخند، شیف، گلستان در حال تولید است.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ۱۲.۵ درصد آب مورد نیاز استان بوشهر از طریق آبشیرین کن‌ها تامین می‌شود که با توجه به پروژه‌های در دست اجرا این میزان باید به ۵۰ درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه استان بوشهر دارای چهار منبع تأمین آب آشامیدنی شامل سد کوثر، خط آبرسانی کازرون، آب‌شیرین‌کن و چاه‌های درون استانی است افزود: در فصل گرما با افزایش مصرف آب مشکلاتی ایجاد می‌شود که نیاز به مدیریت مصرف آب و صرفه‌جویی برای گذر از بحران است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر تصریح کرد: استاندارد مصرف آب برای هر نفر ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز تعیین شده و مصرف بیش از آن به عنوان مازاد مصرف تلقی می‌شود براین اساس اگر در چارچوب الگوی تعیین شده حرکت کنیم در تابستان مشکل و تنش آبی در استان نخواهیم داشت.

هزار انشعاب غیر مجاز در استان بوشهر قطع شد

به گفته عالی از ۳۰۰ لیتر سرانه آب در شبانه روز به ازای هر نفر۶۷ درصد آن در کنتور مشترکین ثبت می‌شود ادامه داد:  بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱۰۰ لیتر از آب مصرفی در استان به‌صورت غیرمجاز برداشت می‌شود و در این راستا تاکنون با کمک پلیس آب یک هزار انشعاب غیرمجاز در استان جمع‌آوری شده که از این شمار ۵۰۰ مورد در دشتستان بوده است.

وی شمار انشعاب‌های غیر مجاز آب در استان بوشهر را ۱۰ هزار انشعاب اعلام کرد و یادآور شد: از این شمار انشعاب آب غیر مجاز ۳۰ درصد در شهر بوشهر، ۵۰ درصد در دشتستان و ۲۰ درصد تنگستان هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهرگفت: برخی از مشترکان غیر مجاز آب در استان بوشهر در مناطق حاشیه ای و برخی دیگر نیز جزء مشترکان مجاز هستند اما استفاده غیر مجاز می کنند به این معنی که از آب آشامیدنی برای آبیاری درختان و یا دام استفاده می کنند.

وی با تاکید بر اینکه اگر مساله آب مدیریت نشود آب به خشن ترین صورت ما را مدیریت می کند ادامه داد:  در شرایط خشکسالی آنچه باید انجام شود پیاده سازی ساز و کار نظام جامع شایسته و حکم رانی موثر بر منابع آب در کشور است تا با اقلیم سازگار شویم.

عالی اظهار کرد: در استانی مانند بوشهر که دچار فقر تاریخی منابع آب است که با ایجاد سه هزار کیلومتر خط انتقال و هفت هزار کیلومتر شبکه توزیع که آب از فاصله یک هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ کیلومتری به استان منتقل می شود امکان ایجاد خانه باغ، کاشت مرکبات و تنباکو نیست و به جای جنگیدن با اقلیم باید با آن سازگار شد.

پروژه های جاری استان بوشهر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر حفر و کف شکنی ۳۰ حلقه چاه و اصلاح و نوسازی ۲۰۰ کیلومتر خط انتقال را از جمله پروژه های در دست اجرای این استان اعلام کرد.

عالی ادامه داد: همچنین ۱۵۰ کیلومتر شبکه آبرسانی در تمامی شهرستان‌های استان بوشهر در حال نوسازی و ۳۵ هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در حال احداث است.

وی اجرا طرح آبرسانی جم را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در این طرح خط انتقال آب و برق آن به طول ۴۰ کیلومتر در حال اجرا است که برای تکمیل آن به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است

عالی مناطق ارم و بوشکان و شهرستان جم استان بوشهر به دلیل دسترسی نداشتن به خطوط انتقال را از پروژه های اولویت دار استان اعلام کرد و گفت: د رهمین ارتباط در بخش ارم ۱۵ کیلومتر خط انتقال آبرسانی از سد تنگ ارم و احداث یک مخزن پنج هزار مترمکعبی برای تامین آب آشامیدنی روستاها و شهر تنگ ارم، همچنین در بوشکان نیز یک مخزن ۲ هزار مترمکعبی و ۱۵ کیلومتر خط انتقال آب احداث می‌شود که آب را از چاه‌ها و سد ارغون به این بخش منتقل می کند.

وی افزود: شهرستان جم به دلیل دسترسی نداشتن به خطوط آبرسانی و افت و کسری آبهای زیرزمینی یکی از کلیدی ترین شهرستانهای استان بوشهر به شمار می رود .

عالی اظهار کرد: آب شیرین کنی در سیراف به ظرفیت ۲۸ هزار مترمکعب در دست احداث است که قابل توسعه به ۵۰ هزار مترمکعب در شبانه روز است که در زمان حاضر ۴۰ کیلومتر طول خط آبرسانی آن در حال تکمیل است اسناد تکمیلی آن آماده شده و منتظر ابلاغ اعتبار برای انجام مناقصه هستیم.

وی یادآور شد: خط انتقال برق خط انتقال آبرسانی سیراف - جم نیز به طول ۴۰ کیلومتر است که در طی چندین فاز اسناد آن آماده شده و منتظر ابلاغ اعتبار هستیم که اگر ابلاغ اعتبار انجام و فرایند مناقصه انجام شود انتظار می رود تا پایان سال آب به جم منتقل شود.

وی با بیان اینکه  در فاز نخست ۱۰ هزار مترمکعب آب منتقل می شود گفت:  این پروژه ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.