به گزارش ایرنا با شروع خشکسالی ها، افت سطح آب های زیرزمینی و وقوع فرونشست زمین ، حساسیت ها درباره آب را افزایش داد و به آرامی، عبارت "بحران آب" نقل محافل علمی و دولتی و رسانه ای شد.

در استان لرستان همزمان با شروع فصل گرما استفاده از آب شرب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است که اگر با رعایت الگوی مصرف همراه نباشد شاهد بحران کم آبی در لرستان خواهیم بود.

به گفته کارشناسان مصرف بهینه آب شرب و پرهیز از افزایش مصرف بی رویه می تواند تابستان بدون چالش کم آبی را به همراه داشته باشد در غیر اینصورت ممکن است در برخی مناطق شهری و روستایی لرستان که مشکلات زیرساختی دارند، کم آبی و بحران قطعی آب را تجربه کنیم.

با شروع فصل گرما مصرف آب شرب در شهر و روستاهای لرستان به دلیل استفاده از کولرهای آبی چند برابر افزایش می یابد که این مساله باتوجه به کاهش بارندگی ها به یک چالش مهم تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون ۱۵ میلیون مترمکعب آب در لرستان مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد افزایش یافت.

"حمیدرضا کرموند" اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل گرما پیش بینی می‌شود مصرف آب تا پایان خردادماه ۱۰ درصد و تا پایان تیرماه ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یابد.

وی افزود: منابع آبی در لرستان نسبت به بلندمدت بیش از ۳۵ درصد و نسبت به کوتاه مدت بیش از هشت درصد کاهش نشان می‌دهد که برای جلوگیری از کاهش و بحران به همراهی مردم نیاز است.

کرموند بیان کرد: ۴۳ دستگاه تانکر آبرسانی برای انتقال به مناطق با بحران آبی شدید در لرستان آماده است، تا در صورت لزوم اقدام به آبرسانی به مردم کند.

وی با بیان اینکه در لرستان سدی برای تامین آب شرب پایدار شهر و روستاها وجود ندارد، اضافه کرد: در صورت مصرف نکردن بهینه و صرفه جویی، مشکلاتی در بسیاری از مناطق استان که زیرساخت مناسبی ندارند به وجود خواهد آمد.

وی با اشاره اینکه به تمام مشترکان توصیه می شود که از آب شرب فقط برای مصارف آشامیدنی و بهداشتی استفاده کنند، ادامه داد: مردم وسایل سرمایشی مانند کولرهای آبی را بررسی و از نشت آب جلوگیری کنند.

۶۴ درصد حجم مخازن سدهای لرستان خالی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان نیز گفت: ۶۴ درصد حجم مخزن ۶ سد فعال استان با توجه به کاهش بارندگی ها، خالی است.

"داریوش حسن نژاد" اظهار داشت: هم‌اکنون ۳۶ درصد از مخازن سدهای لرستان پر و حجم آب موجود در پشت سدهای استان ۷۴.۹۵ میلیون مترمکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مجموع آب ورودی‌ ۶ سد استان ۰.۲۶ مترمکعب بر ثانیه و میزان آب خروجی از سدها ۱.۳۷۵ مترمکعب بر ثانیه می‌باشد.

به گفته حسن نژاد با توجه به میزان نزولات جوی تا این لحظه و کاهش قابل ملاحظه حجم آب موجود پشت سدها، رعایت الگوی کشت و مدیریت میزان برداشت از منابع آبی و مصرف بهینه ضروری می‌باشد.
فرهنگ مصرف آب یکی از چالش های مهم لرستان است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در نشست حفاظت از منابع آب استان گفت: وضعیت منابع آبی استان بحرانی و مدیریت مصرف آب در این شرایط ضروری است و فرهنگ سازی برای مدیریت مصرف می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

"احمدرضا دالوند" افزود: یکی از چالش های جدی لرستان مسایل مربوط به فرهنگ مصرف است که باید زمینه استفاده صحیح از منابع آبی به مردم آموزش داده شود تا ضرورت صرفه جویی و حفظ منابع برای آیندگان نهادینه شود.

وی افزود: باید در کوتاهترین زمان ممکن پر کردن چاه‌های غیر مجاز برداشت آب، در دستور کار قرار گیرد که گزارش دستگاه های اجرایی در نشست های آینده در خصوص اقدامات صورت گرفته مهم است.

دالوند بیان کرد: تکمیل سدهای نیمه تمام می‌تواند بسیاری از مشکلات لرستان را برطرف کند چرا که ۱۲.۵ میلیارد متر مکعب رواناب از لرستان خارج می‌شود و اگر سدها تکمیل شود بسیاری از رواناب های موجود ذخیره خواهد شد.

وی همچنین هوشمندسازی چاه‌های آب در لرستان را ضروری دانست و گفت: اکنون بسیاری از کشاورزان، اراضی را با روش های سنتی آبیاری می‌کنند در صورتی که باید روش های نوین آبیاری گسترش یابد و مصرف آب شرب مدیریت شود.

دبی رودخانه‌های لرستان ۷۰ درصد کاهش یافت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان گفت: متوسط دبی رودخانه‌های استان در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته ۷۰درصد و نسبت به بلند مدت ۴۳ درصد کاهش داشته است.

"مهدی پازوکی" اظهار کرد: براساس آمار هواشناسی، متوسط بارش سال آبی جاری در استان ۳۲۳ میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته ۶ درصد و نسبت به بلند مدت ۳۲ درصد کاهش بارندگی ثبت شده است.

وی افزود: اکنون در حوضه آبریز کرخه، دبی رودخانه کشکان پلدختر با حدود ۲۹ متر مکعب بر ثانیه، نسبت به بلند مدت ۸۳ درصد کمتر شده، در حوضه آبریز کارون، دبی رودخانه تیره دورود با ۱۳ متر مکعب بر ثانیه، ۷۰ درصد و همچنین دبی رودخانه ماربره دورود با چهار مترمکعب بر ثانبه نسبت به بلند مدت حدود ۸۱ درصد کاهش داشته است.

پازوکی ادامه داد: سطح آب های زیرزمینی در محدوده بیلان لرستان حدود ۲متر افت داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۶ درصد کاهش نشان می دهد و دبی چشمه های استان نیز حدود ۳۶ درصد کاهش دارد.

وی گفت: دبی چشمه های حوضه کرخه در لرستان نسبت به بلند مدت ۴۹ درصد، دبی چشمه های حوضه کارون نسبت به بلند مدت ۶درصد و وضعیت ایستگاه های هیدرومتری (آب سنجی) استان به طور متوسط نسبت به بلند مدت ۷۶ درصد کاهش داشته است.

پازوکی افزود: باتوجه به مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور و ابلاغ وزیر نیرو، کشت محصولات آبدوست به ویژه برنج در استان های لرستان، کرمانشاه، همدان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری محدود یا ممنوع شده است.

همکاری دستگاه‌های اجرایی برای مدیریت مصرف آب لرستان ضروری است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان نیز در نشست حفاظت از منابع آب استان گفت: باید بهترین تصمیم در زمان ممکن گرفته شود تا موجب رضایتمندی مردم شود چراکه شاید اگر در گذشته تصمیمات مهمی گرفته می‌شد مشکلات کم آبی برای لرستان بوجود نمی‌آمد بنابراین برخی از مشکلات کنونی ناشی از کم کاری مدیران می‌باشد.

"داریوش شاهون‌وند" اظهار کرد: دستگاه های اجرایی باید ظرف کمترین زمان نسبت به پر و مسلوب کردن چاه‌های غیر مجاز اقدام کنند که نیروی انتظامی در بحث امنیت و دستگاه قضایی در خصوص اجرای قانون، همراه دستگاه های اجرایی خواهند بود.

به گفته کارشناسان مهمترین استراتژی آب منطقه‌ای لرستان برای حل مشکل کم آبی در این استان تکمیل طرح‌های نیمه تمام شامل هشت سد در دست اجرا، ۶ شبکه آبیاری و زهکشی، پایاب سدها به مساحت ۲۲ هزار هکتار، تکمیل تعداد هشت ایستگاه پمپاژ با شبکه آبیاری و زهکشی تحت پوشش به مساحت ۱۰ هزار هکتار می‌باشد.

همچنین ادامه طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌ها، عملیاتی کردن طرح ملی سازگاری با کم آبی، پیگیری تخصیص آب با اولویت آب شرب و صنعت بلندمدت و پایدار جمعیت استان از دیگر اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای لرستان است.

اکنون ۱۵ سد در لرستان با اهداف مختلف برق آبی و تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی، کنترل و مهار سیلاب و گردشگری در دست ساخت است.

سدهای رودبار، بختیاری، کزنار، خان آباد، حوضیان و عالی محمود الیگودرز، سدهای آبسرده و شهید بروجردی شهرستان بروجرد، سد کمندان ازنا، سد مروک دورود، سد تاج امیر نورآباد، سدهای ایوشان، مخمل کوه و زیبامحمد خرم آباد و تنگ معشوره جزو سدهای در دست ساخت لرستان هستند.