به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مهدی پیرهادی در بازدید از پروژه های آبفای تهران و کارخانه ساخت مخازن آب اضطراری شهرک صنعتی مامونیه، اظهار داشت: در حال حاضر مناقصه ساخت ۷۲ مخزن اضطراری انجام و این مخازن آماده نصب در ۷۲ محله از شهر تهران شده است.

وی با بیان اینکه جانمایی برای‌ نصب مخزن اضطراری تامین آب در  ۳۷۴ محله های تهران در حال انجام است اظهار داشت: مخازن اضطراری آب ۶۰ درصد آب مورد نیاز محله های شهر تهران را برای مدت سه روز در زمان بحران و حادثه تامین می کنند.

پیرهادی با بیان اینکه این ۳۷۴ مخزن تا پایان سال ۱۴۰۳ در همه محلات نصب می شوند اظهار داشت: در حال حاضر ۷۲ مخزن آماده نصب است و تا پایان شهریور ماه امسال در ۷۲ محله نصب می شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، حجم آب مخازن را ۱۰۰ متر مکعب عنوان کرد و گفت: در صورت بروز حادثه از جمله زلزله این مخازن به مدت سه روز می توانند آب محله را تامین کنند.

وی با بیان اینکه ساخت و نصب مخازن حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون هزینه دارد، تاکید کرد که اعتبار تهیه‌ این مخازن با تصویب شورای شهر تهران از محل تبصره ۳ پرداخت می شود.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شهر تهران در معرض حوادث متعدد انسان ساخت و طبیعی است، تاکید کرد: دغدغه مدیریت شهری پایتخت به ویژه دوره جدید شورای شهر تهران، ایجاد آمادگی در پایتخت برای حوادث احتمالی است و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نمی کند.

عدالت در آب رسانی از دغدغه‌های مدیریتی شهری است

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران از مهمترین دغدغه‌های شهر تهران را عدالت در آبرسانی و آبرسانی مناسب و با کیفیت به شهروندان تهرانی دانست.

وی با بیان اینکه مجموعه آب و فاضلاب و همکارانشان در این حوزه تلاش می‌کنند، اظهار داشت: نتایج بسیاری از فعالیت ها پس از پایان دوره مدیریتی،  
خود را نشان می دهد و آیندگان درباره تلاش امروز ما قضاوت خواهند کرد.

وی با اشاره به حمایت مدیریت شهری از اجرای پروژه های آب و فاضلاب تهران افزود: با تکمیل رینگ قمر بنی هاشم، عدالت در استفاده از آب باکیفیت برای همه شهروندان در بالاترین سطح در شهر تهران برقرار می شود.

پیرهادی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی مناسب با نگاه علمی و تخصصی در حوزه های مختلف، عنوان کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی، بسیاری از برنامه‌ها با نگاه آینده پژوهی باید انجام شود.

وی، کاهش ۳۳ درصدی منابع آبی در پایتخت را اتفاق ناگوار عنوان کرد و گفت: پروژه های آب و فاضلاب باید پیش بینی مشکلات آینده را داشته باشد و با هدف رفع چالش ها در سال‌های آتی اجرا شود.

ضرورت صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مشترکان تهرانی

محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز در این بازدید و در تشریح وضعیت منابع آب استان گفت: امسال استان تهران ۱۸۰ میلی‌متر بازندگی داشته که نشان‌دهنده کاهش ۲۲ درصدی بازندگی‌ها نسبت به سال گذشته است.

 وی با بیان این‌که هم‌اکنون ذخایر مخازن سدهای پنجگانه تهران ۶۴۰ میلیون متر مکعب است افزود: این رقم در روز مشابه سال گذشته ۷۹۲ میلیون مترمکعب و روز مشابه سال ۱۳۹۹ نزدیک به  ۹۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه سالانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب یعنی حدود ۱۸ درصد آب کشور در شهر تهران مصرف می‌شود بر ضرورت صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مشترکان تهرانی تاکید کرد.