به گزارش خبرنگار ایرنا، پرویز اوسطی روز جمعه در حاشیه مراسم کلنگ زنی آغاز عملیات تکمیلی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس به خبرنگاران اظهارداشت: اجرای طرح‌های شبکه جمع آوری فاضلاب به سبب جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و تامین بخشی از نیاز آبی صنعت، کشاورزی و خدمات یکی از اولویت‌های فعلی کشور است که باید با جدیت پیگیری و اجرا شود.

وی افزود: هم اکنون مصارف آب آشامیدنی کشور افزون بر هشت میلیارد مترمکعب است که براساس استانداردهای جهانی باید ۷۰ درصد این مصارف در قالب پساب برگردد و دوباره بازچرخابی و برای مصارف صنعتی، فضای سبز و کشاورزی استفاده شوند.

اوسطی با بیان اینکه در زمان حاضر تنها اندکی بیش از یک میلیارد متر مکعب از مصارف آب آشامیدنی باز چرخانی و باز می‌گردد، اضافه کرد: فاصله زیادی در این حوزه وجود دارد و نسبت به شاخص‌ها و استاندارها عقب هستیم و باید در قالب برنامه ریزی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و تخصیص اعتبار مناسب برای جبران این عقب ماندگی‌ها و تامین بخشی از نیاز آبی صنعت، کشاورزی و خدمات تلاش شود.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات بسیار خوب که در بودجه ۱۴۰۱ اتفاق افتاد، پیش بینی اعتبارات مورد نیاز و جهشی به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال بود که مدیران و دست اندرکاران حوزه صنعت آب و فاضلاب کشور بتوانند با سرعت بیشتری در این راستا کارها را پیش ببرند.

نائب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: تلاش داریم ۱۰۰ درصد اعتبارات پیش بینی شده امسال تخصیص یابد تا طرح‌های جمع آوری فاضلاب در کشور هرچه سریعتر تکمیل و به بهره برداری برسند.

اوسطی افزود: استان گلستان بالاخص شهرستان گنبدکاووس در بهره مندی از طرح‌های فاضلاب از میانگین ۵۱ درصدی کشور بسیار پایین و در حد ۱۸ درصد قرار دارند که باید تلاش شود با تکمیل طرح جمع آوری فاضلاب گنبد درصد برخورداری افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم اتابک جعفری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور،نمایندگان مردم علی آباد کتول و گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان و فرماندار ویژه و برخی مدیران گنبدکاووس حضور داشتند.

به گفته مسوولان آب و فاضلاب گلستان هم اکنون پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر گنبدکاووس ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل مرحله نخست این طرح به هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
گنبدکاووس با ۴۱۱ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.