علیرضا قاسمی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با اتمام طرح بزرگ جهاد آبرسانی میزان بهره‌مندی جمعیت روستایی سیستان و بلوچستان از آب آشامیدنی با یک جهش ۲۰ درصدی از متوسط کشوری بالاتر می‌رود.

وی با اشاره به سه طرح بزرگ آبرسانی در سیستان و بلوچستان افزود: آبرسانی به یک‌هزار و ۷۵۱ روستا در قالب طرح محرومیت‌زدایی، آبرسانی به ۵۰۰ روستا در قالب طرح خیران آبرسان وزارت نیرو و آبرسانی به ۵۹۹ روستا در قالب مجتمع‌های روستایی برای بهره‌مندی نیمی از جمعیت روستایی استان در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان طرح جهاد آبرسانی را بزرگترین طرح آبرسانی روستایی در سطح کشور از لحاظ حجم عملیات اجرایی و مبلغ برآورد دانست و افزود: هشت هزار کیلومتر لوله‌گذاری، احداث مخازن ذخیره آب به ظرفیت بیش‌از ۲۴۰ هزار مترمکعب و ۱۸۰ باب ایستگاه پمپاژ با برآورد اولیه هفت هزار میلیارد تومان اعتبار اجرا می‌شود.

وی افرود: تاکنون ۷۹۰ کیلومتر لوله‌گذاری، شامل ۱۳۵ کیلومتر خطوط انتقال و ۶۵۵ کیلومتر شبکه توزیع اجرا شده است.

قاسمی ادامه داد: در قالب طرح خیرین نیز ۱۲۵ روستا به همت بنیاد خیریه حاج اکبر ابراهیمی، از خیران بنام کشور و مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان، آب‌رسانی خواهد شد که در این راستا ۱۲۱ کیلومتر لوله تهیه و در مرحله اجرا قرار دارد.