به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب قم، احمد امیرآبادی در نشستی با مدیرعامل شرکت آبفای استان ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در راستای خدمت‌رسانی به مردم بر لزوم آینده‌نگری در اجرای طرح‌های آب و فاضلاب و برنامه‌ریزی برای میزان و نحوه تخصیص آب به بخش‌های مختلف اعم از صنعت، کشاورزی، فضای سبز و شرب تأکید کرد.

وی خواستار تدوین سند جامع آب استان قم شد و اظهار داشت: مدیریت استان باید با محوریت مجموعه‌های ذیربط در زمینه تدوین سند آمایش سرزمین بر اساس منابع آبی پیشگام شود.

نماینده قم در مجلس بر لزوم استفاده از پساب در صنایع تاکید و خاطرنشان کرد: استانداری باید با استفاده از قوانین سخت‌گیرانه صنایع را به استفاده از پساب اجبار کند زیرا وقتی آب شبکه شرب در اختیارصنایع باشد به دنبال پساب نخواهند رفت.

وی استفاده از منابع محلی را در تامین آب روستاها و بخش‌ها مهم ارزیابی کرد و در عین حال گفت: تمام فعالیت‌ها و اقدام‌های در نهایت باید به رضایت مردم ختم شود و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که اگر قولی داده می‌شود بدان عمل شود.

امیرآبادی تصریح کرد: تمام مراکزی که از پرداخت آب‌بها معاف هستند باید الگوی مصرف را رعایت کنند در غیر این صورت باید بهای آب مصرفی را بپردازند.

پوشش جمعیتی فاضلاب قم ۱۱ درصد کمتر از متوسط کشوری است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این جلسه، متوسط کشوری پوشش جمعیتی بخش فاضلاب را ۵۲ درصد اعلام و خاطرنشان کرد: این رقم در شهر قم ۴۱ درصد و ۱۱ درصد کمتر از میانگین کشوری است که امیدواریم با کمک مسئولان و نمایندگان مجلس بتوانیم ظرفیت‌های لازم را برای توسعه این بخش ایجاد کنیم.

حسن بختیاری تامین و توزیع آب و همچنین جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب را جزو وظایف اصلی این شرکت برشمرد و به ارائه گزارشی از وضعیت آب و فاضلاب استان پرداخت.

وی یکی از نیازهای اساسی توسعه شهری را توجه به موضوع جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب دانست و گفت: متاسفانه در این بخش با عقب‌ماندگی‌هایی مواجه هستیم و در این زمینه جزو رتبه‌های آخر شهرهای کشور قرار داریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با بیان اینکه در مناطقی که بلندمرتبه‌سازی صورت گرفته دچار مشکل هستیم یادآور شد: در حال حاضر نیز تصفیه‌خانه‌های فاضلاب با تمام ظرفیت در مدار قرار دارند و اگر شبکه جدید ایجاد کنیم با چالش مواجه خواهیم شد.