به گزارش خبرنگار ایرنا، صادق خلیلیان روز شنبه در آیین آغاز بهره برداری از تصفیه خانه شرق اهواز بیان کرد: اقدامات لازم برای تکمیل تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز در حال انجام است و تا ۲ سال آینده وارد مدار می شود و ۲۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز فاضلاب را تصفیه خواهد کرد.

وی گفت: تصفیه خانه تکمیلی نیز در منطقه گلدشت اهواز ساخته خواهد شد که با فعالیت این سه تصفیه خانه در شهرستان اهواز فاضلاب های شهرستان های اهواز و کارون تصفیه خواهند شد و دیگر شاهد ورود فاضلاب به رودخانه کارون نخواهیم بود.

استاندار خوزستان ادامه داد: با فعالیت این سه تصفیه خانه، ۴۰۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز مورد بهره برداری قرار می گیرد که می توان برای مصارف کشاورزی و محیط زیست استفاده کرد.

خلیلیان ادامه داد: تصفیه خانه شرق اهواز  در دولت قبل افتتاح شده بود اما نیاز به امکانات مکملی داشت تا بهره برداری شود، امکاناتی همچون تکمیل کلکتور و ایستگاه های پمپاژ و خط خروجی که آب را تخلیه کند، امروز آغاز بهره برداری از این تصفیه خانه است. ظرفیت آن تصفیه ۱۱۲ هزار مترمکعب  فاضلاب در شبانه روز است که اکنون ۰ هزار مترمکعب فاضلاب را تصفیه سازی می کند .

استاندار خوزستان ادامه داد: آب خروجی این تصفیه خانه به سه قسمت برای کشاورزی، صنایع و تالاب شادگان مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از این ۲۴ خروجی فاضلاب وارد رودخانه کارون رد شهرستان اهواز می شد که با راه اندازی این تصفیه خانه از ورود ۱۲ مسیر فاضلاب به رودخانه جلوگیری می شود.